Z rozvojovej pomoci budujú Slováci tretí sektor v Srbsku

Srbsko_unia

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – V Srbsku, ktoré si v deväťdesiatych rokoch prešlo ťažkým vojnovým obdobím, je existencia tretieho sektora veľmi dôležitá.

Centrum vzdelávania neziskových organizácií (CVNO) preto v balkánskej krajine realizuje svoj pilotný vzdelávací program určený pre pracovníkov mimovládnych organizácií.

Tento program bol úspešne realizovaný na Slovensku v rokoch 1998 až 2003 v spolupráci CVNO a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici,“ vysvetľuje agentúre SITA Tomáš Findra z CVNO.

Doposiaľ boli v Srbsku k dispozícii len krátkodobé, úzko špecificky zamerané kurzy, ktoré by sa touto problematikou zaoberali. „Toto je v Srbsku prvý komplexný program, ktorý sa pripravoval v spolupráci akademického a mimovládneho sektora s veľmi praktickým zameraním,“ hovorí Findra. Podstatou projektu, na ktorý slovenská organizácia získala podporu z oficiálnej slovenskej rozvojovej pomoci Slovak Aid vo výške 109-tisíc eur, je zavedenie programu Ekonomika a manažment mimovládnych organizácií do predmetu „manažment“, ktorý sa vyučuje na univerzite v srbskom meste Niš.

Študenti na univerzite v meste Niš tak získajú možnosť študovať predmety zamerané na riadenie mimovládnych organizácií. Tak isto bude realizovaná komerčná verzia kurzu, ktorá bude otvorená pre manažérov mimovládnych organizácií,“ povedal ďalej Findra. Po roku a pol sa projekt končí v júni tohto roku. Pripravovali a realizovali ho manažéri CVNO v spolupráci s kolegami z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, univerzitou v meste Niš a mimovládnou organizáciou LDA (Srbsko).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovak Aid