Z tábora v Idomeni odviezli 2600 migrantov, ostáva ešte 6000

Migranti idomeni
Evakuácia tábora v Idomeni potrvá ešte niekoľko dní. Foto: SITA/AP

Atény 25. mája (WebNoviny.sk) – Počet osôb v improvizovanom utečeneckom tábore Idomeni v Grécku pri hraniciach s Macedónskom naďalej klesá: za uplynulé dva dni odtiaľ autobusy odviezli vyše 2600 migrantov. Očakáva sa, že evakuácia tábora potrvá ešte niekoľko dní, keďže je tam stále ešte 6000 ľudí. Oznámila to dnes grécka štátna rozhlasová a televízna spoločnosť ERT.

Polícia nikoho násilne neevakuovala, internetový portál in.gr však špekuloval, že tam mohlo zostať tzv. tvrdé jadro migrantov, ktoré odmietne tábor opustiť.

Ľudia z tohto jadra, prevažne mladí Severoafričania, sa v uplynulých troch mesiacoch niekoľkokrát vzbúrili a zablokovali železničnú trať, ktorá prechádza táborom.

Utečenecký tábor v Idomeni zriadil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na vrchole migračnej vlny, aby pomohol ľuďom na tzv. balkánskej trase smerujúcim na sever Európy. Skupina veľkých stanov bola pôvodne určená iba na krátkodobý pobyt maximálne 2000 ľudí. V druhej polovici roku 2015 sa však tábor neorganizovane rozrástol a podmienky v ňom sa výrazne zhoršili, keď Macedónsko a ďalšie štáty začali obmedzovať počty migrantov, ktorých púšťali na svoje územie.

V čase zatvorenia balkánskej trasy v marci tohto roka sa v tábore v Idomeni nachádzalo okolo 12.000 ľudí.

Odhaduje sa, že v Grécku je momentálne uviaznutých viac ako 54.000 migrantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom