Z väzenia v Mali prepustili 180 islamských extrémistov, odpoveďou má byť oslobodenie zajatcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Virus Outbreak Timbuktu
Foto: archívne, AP Photo/Baba Ahmed

Malijské úrady prepustili 180 islamských extrémistov z väzenia v hlavnom meste Bamako a poslali ich na sever tejto západoafrickej krajiny.

Podľa nemenovaného úradníka by to mohlo viesť ku skorému prepusteniu prominentného malijského opozičného politika Soumailu Cissého, ktorého militanti uniesli koncom marca.

Výmena zajatcov

Džihádisti sa údajne už dlhší čas usilovali o výmenu zajatcov s malijskou vládou. Tá napokon podľa všetkého pristúpila na požiadavky ozbrojencov, pričom v sobotu prepustila 70 a v nedeľu ďalších 110 extrémistov.

Sedemdesiatročný Cissé, ktorý sa trikrát uchádzal o prezidentský úrad v Mali, v čase únosu pracoval na kampani pred voľbami v okolí mesta Timbuktu. Pri útoku zahynul jeho osobný strážca a jediným dôkazom o tom, že Cissé stále žije, bol vlastnoručne podpísaný list doručený ešte v auguste.

Vlna útokov

Mali bojuje s vlnou džihádistických útokov a etnickým násilím už vyše sedem rokov. Islamskí militanti operujú v severnej a centrálnej časti Mali, najčastejšie podnikajú útoky na malijskú armádu a mierové sily Organizácie Spojených národov (OSN).

Pri vojenskej operácii Francúzska v roku 2013 sa podarilo rozptýliť džihádistov. Tí sa však neskôr preskupili a v nasledujúcich rokoch rozšírili oblasť svojej pôsobnosti.

Mnoho ľudí v Mali sa obáva, že politicky nestabilná situácia v krajine a ďalší nebezpeční extrémisti na slobode povedú k nárastu džihádistických útokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)