Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Väzenie
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Z väzníc pôjde na Vianoce za blízkymi takmer 250 ľudí

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Vianočné a novoročné sviatky by so svojimi najbližšími mohlo stráviť aj 247 odsúdených ľudí, ktorí si tresty odpykávajú za mrežami väzníc.

„Aktuálne je počas vianočných a novoročných sviatkov navrhnutých 153 disciplinárnych odmien vo forme mimoriadneho voľna na opustenie ústavu a 94 vychádzok mimo ústavu,“ informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž. Vo väzniciach je teraz 1 239 väzobne stíhaných obvinených a 8 615 odsúdených, ktorí si odpykávajú trest.

Plnenie pracovných povinností

Disciplinárne odmeny môžu udeliť odsúdeným za dlhodobé dobré správanie za mrežami. Takéto odmeny väzni dostávajú aj za plnenie pracovných povinností alebo nejaký príkladný čin. Najvyššou formou disciplinárnej odmeny je mimoriadne voľno na opustenie ústavu.

Riaditeľ ústavu ho môže udeliť odsúdenému až na päť dní, a to aj opakovane. Voľno sa odsúdenému započítava do výkonu trestu. Mimoriadne voľno na opustenie ústavu nemôže dostať odsúdený, ktorý je umiestnený do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.

O udelení mimoriadneho voľna na opustenie ústavu vždy vopred informujú policajné oddelenie, v ktorého obvode sa bude odsúdený zdržiavať, ako aj prvostupňový súd, ktorý v jeho kauze rozhodoval. Pred udelením mimoriadneho voľna môžu odsúdenému uvoľniť príslušnú sumu z jeho peňazí, poučia ho o povinnostiach, ktoré musí počas voľna dodržať.

Zakázané potraviny a alkohol

Vazenie
Foto: SITA/Diana Černáková

Odsúdený nesmie počas udeleného mimoriadneho voľna mimo ústavu piť alkohol a užiť drogy.

Pri návrate do väzenia nesmie prenášať nepovolené veci, ako sú alkoholické nápoje, lieky, drogy, tlačoviny alebo predmety propagujúce národnostnú, rasovú, etnickú alebo náboženskú neznášanlivosť, fašizmus a iné hnutia smerujúce k potláčaniu práv a slobôd občanov, zbrane a strelivo.

Zakázané sú aj nápoje a potraviny, ktoré by boli zdraviu škodlivé, alebo doma vyrobené či spracované.

Počas voľna sa väzeň môže zdržiavať na adrese, ktorú vopred uvedie. Ak by sa nevrátil včas do väzenia, informovali by o tom súd. Riaditeľ ústavu s políciou by rozbehol opatrenia, aby sa odsúdený opäť dostal za mreže. Čas, po ktorý by sa odsúdený neoprávnene zdržiaval mimo ústavu, sa do výkonu jeho trestu nezapočítava.

Odsúdený, ktorý je zaradený do ústavu s minimálnym stupňom stráženia do otvoreného oddelenia, môže dostať vychádzku mimo ústavu na najviac 48 hodín. Počas vychádzky mimo ústavu sa môže pohybovať iba v určenom mieste. Pre vychádzku platia rovnaké zákazy a pravidlá, ako boli spomenuté pri mimoriadnom voľne.

Odporúčané články

Duchovné slovo na 2. nedeľu po Narodení Pána Duchovné slovo na sviatok Narodenia Pána

Neprehliadnite

Menyhárt sa vzdal kandidatúry na prezidenta v prospech Mistríka Obvinení z vraždy Basternáka zostávajú vo väzbe, najvyšší súd zamietol ich sťažnosť Kriminalisti z Bratislavy zadržali podozrivého, ktorý je zrejme zodpovedný za smrť muža Slovenská futbalová reprezentácia na jeseň vyzve jedno z najlepších mužstiev na svete NAKA obvinila konateľa firmy Kiskovcov z daňového trestného činu, na situáciu reagoval aj prezident Foto: Protestujúci farmári dorazili do Bratislavy, žiadajú podpis memoranda a stretnutie s Pellegrinim Slováci odpracujú na dane pre štát o tri dni viac, Deloitte určil Deň daňovej slobody Minister Lajčák rokoval s Lavrovom, témou bola aj situácia na juhovýchode Ukrajiny
string(141) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.