Z vlasteneckého zákona zostala výzdoba v školách

Parlament
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Školy vyučujúce podľa štátnych vzdelávacích programov umiestnia na vhodnom mieste štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. V miestnostiach, v ktorých sa vyučuje, bude grafické znázornenie štátnej zástavy, text štátnej hymny a preambuly ústavy. Vyplýva to z novely zákona o štátnych symboloch, ktorú dnes schválil parlament. Novelu podporili všetky tri poslanecké kluby Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS.

Ustanovenia týkajúce sa výzdoby v školách sú okrem každodenného hrania hymny Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom jediné body, čo sa zachovali v približne pôvodnom rozsahu zo zákona na podporu vlastenectva, ktorý do národnej rady predložili poslanci za SNS. Vlastenecký zákon, ktorý prezident Ivan Gašparovič vrátil na opätovné prerokovanie parlamentu, plénum neschválilo. Čiastočne ju nahradila práve novela o štátnych symboloch.

Právna norma premiéra Roberta Fica vraví o tom, že štátna zástava a preambula ústavy bude aj v miestnostiach, v ktorých zasadajú obecné, miestne a mestské zastupiteľstvá alebo zastupiteľstvá samosprávnych krajov. Štátna hymna sa bude povinne hrať pred prvým a posledným rokovaním parlamentu, vlády i samosprávnych zastupiteľstiev vo volebnom období. Návrh SNS počítal s tým, že sa štátna hymna bude hrať pred každým zasadnutím národnej rady, vlády a samosprávnych orgánov. Školy budú hrať hymnu na začiatku a konci školského roka, slotovci presadzovali štátnu hymnu každý pondelok. Vypadáva povinnosť hrania hymny pred športovými podujatiami organizovanými národnými športovými zväzmi, text vládneho zákona hovorí o tom, že štátna hymna sa bude hrať pred začiatkom významných športových podujatí.

Štátni zamestnanci oproti návrhu SNS nebudú musieť skladať sľub vernosti republike pri nástupe do funkcie.

Podľa novely je každý povinný zachovávať úctu k štátnym symbolom SR. Výchova k vlastenectvu a úcte k štátnym symbolom SR musí byť zaradená do štátneho vzdelávacieho programu škôl.

Po podpísaní prezidentom novela nadobudne účinnosť od začiatku školského roka 2010/11.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Gašparovič