Za 33 eur sa Keňanom podarí prežiť mesiac

Slovak Aid

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Združenie Savio rozbehlo v Keni nový projekt rehabilitačného centra Bosco Boys, kde si Slováci môžu adoptovať dieťa, ktoré potom budú mesačne finančne podporovať. „Cieľom adopcie detí v Keni je adopcia jednotlivcov, ktorí bývajú na internáte. Je ich zhruba 150,“ povedala pre agentúru SITA Mária Lacková zo Savia. Tieto deti bývajú na internáte, niektoré majú oboch rodičov, niektoré len jedného, prípadne 50 z nich je sirôt a 33 eur mesačne im zabezpečí jedlo, vzdelanie, uniformy a zdravotné ošetrenie.

„Čo, keď si človek prepočíta, zhruba za to jedno euro za jeden deň toto dieťa môže chodiť do školy, naje sa, má zabezpečenú uniformu, minimálne školské pomôcky a má aj potrebnú zdravotnú starostlivosť. Človek keď si pomyslí, za jeden deň koľko minie na čokoládu alebo časopis keď si kúpi,“ zamýšľala sa Lacková.

V rámci projektu rehabilitačného centra vzdelávajú deti z ulice aj z neďalekého slumu Kuwinda v centre Bosco Boys. Podporili ho aj z prostriedkov Slovak Aid. V rámci projektu zabezpečuje Savio tréningy učiteľom, vzdelávanie deťom, tábory pre deti zamerané na prevenciu proti HIV a iným ochoreniam, ako aj výjazdy sociálnych pracovníkov do okolitých slumov, odkiaľ pochádzajú deti z ulice, a stretnutia s rodičmi zo slumov, ktorí majú deti v centre Bosco Boys. Niektoré deti bývajú na internáte, no cieľom projektu je, aby sa deti na prázdniny a po skončení školy mohli vrátiť domov.

Na Slovensko prišiel v rámci projektu chlapec z ulice – Peter, ktorý pochádza priamo z Nairobi. Spolu so zástupcami organizácie Savio prešli Slovensko, navštívili školy, mládežnícke strediská a farnosti v Stupave, Námestove, Žiline, Prešove a Hermanovciach, kde boli nielen na základnej škole ale aj v rómskej škole a osade.

Rómske deti sa pýtali Keňanov, ako to vyzerá v slume a aké sociálne dávky tam dostávajú. „Tieto rómske deti sú veľmi kreatívne,“ tvrdí Lacková. Deti v Keni sa vzdelávať chcú a vidia v tom možnosť kvalitnejšieho života, kým deti v Hermanovciach často do školy nezavítajú. Keňanov však počúvali so záujmom a sami vyšli s nápadom, podarovať chlapcovi z Nairobi pekné pero.

Na stretnutiach hovorili o adopcií Keňanov aj celom projekte. Prvú prezentáciu mali v Stupave predpoludním a už popoludní sa im ozvala prvá rodina, že si chce adoptovať dieťa. Počas návštevy z Kene sa Saviu prihlásilo ďalších päť alebo šesť záujemcov.

Rehabilitačné centrum Bosco Boys v Nairobi má pomôcť pri sociálnej rehabilitácii a adaptácii sa do spoločnosti pre chlapcov z ulice, ktorí sa dostali do kontaktu s kriminalitou či drogami. V programe budú pomáhať aj psychológovia, saleziáni aj učitelia vzdelaní na prácu s problematickými deťmi. V prostredí internátnej školy projekt umožňuje deťom z ulice aj deťom z najchudobnejších rodín ukončiť základnú školu a podporuje štúdium na stredných a vysokých školách či učilištiach. Tento projekt Slovak Aid podporil sumou 135-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovak Aid