Za haváriu Suchoja môže nezodpovedný manéver kapitána

Suchoj
Trosky z lietadla Suchoj Superjet 100. Foto: SITA, AP

MOSKVA 7. júna (WEBNOVINY) – Príčinou májového nárazu ruského komerčného lietadla Suchoj Superjet do svahu sopky bol nebezpečný manéver pilota. Informuje o tom štvrtkové vydanie ruského denníka Moskovskij Komsomolec.

Ten sa odvoláva na zdroj blízky prebiehajúcemu vyšetrovaniu tragédie, pri ktorej zahynulo všetkých 45 ľudí na palube. Zdroj poukázal na záznamy z čiernych skriniek, ktoré zachytili varovanie navigátora smerom ku kapitánovi stroja o približujúcom sa horskom masíve.

Kapitán však nereagoval a pokračoval v lete v nedostatočnej letovej výške. Ako uvádza nemenovaný zdroj, kapitán ignoroval aj varovania prístrojov o nebezpečnej vzdialenosti terénu, píše portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.

Suchoj
Foto: SITA/AP

Nový typ ruského lietadla Suchoj Superjet 100 so 45 ľuďmi na palube v máji z neznámych príčin narazil do svahu indonézskej neaktívnej sopky Salak. Stalo sa tak počas predvádzacieho letu stroja, ktorým chcela spoločnosť Suchoj konkurovať moderným strojom zahraničných výrobcov.

Podľa doterajších zistení nemal stroj žiadne technické problémy. Rusi údajne pracovali aj teóriou, že za tragédiou mohla byť americká priemyselná sabotáž.

Rusi v tejto súvislosti údajne sledovali činnosť americkej základne na indonézskom letisku v Jakarte, keďže Američania údajne majú k dispozícii „špeciálne zariadenia„, ktorými dokážu narušiť letové zariadenia alebo ich dokonca znefunkčniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom