Za haváriu v Smolensku padol prvý trest odňatia slobody

Smolensk
Smolensk Foto: SITA/AP

Varšava 21. júna (WebNoviny.sk) – Poľský súd v utorok odsúdil a vymeral podmienečný trest odňatia slobody bývalému zástupcovi šéfa vládnej bezpečnosti ohľadom havárie civilného lietadla, pri ktorej v roku 2010 zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších vysokopostavených činiteľov.

Dnešný verdikt, ktorý padol na súde vo Varšave, je prvým udeleným trestom odňatia slobody v súvislosti s predmetnou tragédiou z 10. apríla 2010, keď sa poľský vládny špeciál zrútil pri ruskom meste Smolensk, pričom zahynuli všetky osoby na palube.

Obrazom: Otrasené Poľsko smúti za obeťami havárie

Súd uznal Pawla Bielawného za vinného vo veci zanedbania svojich povinností a vystavenie Kaczyňského nebezpečenstvu. Súd mu vymeral 18-mesačný podmienečný trest a pokutu vo výške 10.000 zlotých (v prepočte 2270 eur). V Poľsku momentálne vládne konzervatívna strana Právo a spravodlivosť pod vedením Jaroslawa Kaczyňského, ktorý je odhodlaný potrestať všetkých zodpovedných za smrť svojho brata.

„Bez ohľadu na príčiny tejto tragédie niekto nesie za ňu zodpovednosť, prinajmenšom morálnu zodpovednosť,“ povedal Kaczyňski pred tisíckami účastníkov nedávneho spomienkového zhromaždenia. Dodal, že „zodpovedná je predošlá vláda, tá pod vedením Donalda Tuska“. PiS vo februári zároveň obnovila vyšetrovanie leteckej havárie spred šiestich rokov.

Podľa záverov oficiálneho vyšetrovania išlo o nehodu spôsobenú chybami posádky, ktorá sa snažila pristáť v hustej hmle. V troskách havarovaného stroja zahynuli vtedajší poľský prezident Lech Kaczyňski s manželkou, ako aj ďalší poprední predstavitelia štátu a významná časť poľskej generality. Všetci smerovali na spomienkovú slávnosť na mieste niekdajšej masakry poľských dôstojníkov a inteligencie v Katyni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech Kaczynski