Za Hurajtovým úspechom je perfektná streľba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol Hurajt

WHISTLER 22. februára (WEBNOVINY) – Keď biatlonista vybieli na strelnici všetky terčíky, šanca na úspech výrazne vzrastá. Slovenský reprezentant Pavol Hurajt, ktorý patrí medzi biatlonistami bežecky len k miernemu nadpriemeru, práve vďaka presnej muške skončil na ZOH 2010 trikrát v elitnej osmičke a v nedeľu si v pretekoch na 15 km s hromadným štartom vybojoval životný úspech – bronz.

„Pred pretekmi som vedel, že sa bude rozhodovať na strelnici. Sústredil som sa preto práve na streľbu, lebo dvadsať sklopených terčíkov bolo zárukou, že budem bojovať opäť o popredné a možno aj medailové pozície,“ zdôraznil po pretekoch 32-ročný popradský rodák. Jeho slová potvrdzuje nasledujúci fakt. Iba dvaja z celého 30-členného štartového poľa nemuseli absolvovať zásluhou stopercentnej streľby ani jeden trestný okruh – bronzový Pavol Hurajt a víťazný Rus Jevgenij Usťugov.

Zverenec trénera Juraja Sanitru vo VŠC Dukla Banská Bystrica vychytil na vancouverskej olympiáde naozaj skvelú streleckú formu. Z dovedna 70 terčov v štyroch súťažiach netrafil iba päť, čo je úspešnosť 92,8 percenta. V šprinte minul z 10 terčov jeden (7. miesto), v stíhacích pretekoch netrafil z 20 výstrelov trikrát (16. miesto), vo vytrvalostných pretekoch opäť z dvadsiatich raz (5. miesto) a v pretekoch s hromadným štartom vybielil všetkých 20 terčíkov (3. miesto). Čo sa týka polohy, v ľahu netrafil Hurajt z celkovo 35 terčíkov dva (úspešnosť 94,2%) a z rovnakého počtu v stoji tri (úspešnosť 91,4%). Naozaj úctyhodná bilancia.

Malá analýza doterajších výsledkov mužských biatlonových súťaží naznačuje, že kto chce uspieť, musí okrem rýchleho behu aj veľmi presne strieľať. V šprinte na 10 km z medailistov minul raz strieborný Nór Svendsen, ktorý je však vynikajúci bežec. Víťazný Francúz Jay a bronzový Chorvát Fak strieľali bezchybne. V stíhacích pretekoch na 12,5 km zlatý Švéd Ferry netrafil z 20 terčov iba jeden, ďalší dvaja medailisti (Sumann, Jay) po dva. Vo vytrvalostných pretekoch biatlonisti z prvej desiatky minuli maximálne dvakrát, výnimkou bol len ôsmy Rakúšan Sumann (3-krát), ktorý je však výborný bežec.

Aj Hurajtove umiestnenia jasne dokumentujú, že na rozdiel od biatlonových súťaží žien, kde na popredné umiestnenie na stupni či blízko stupňa víťazov môžu pomýšľať aj vynikajúce bežkyne s mierne nadpriemernou streľbou, u mužov je to inak. Sanitrovmu zverencovi nevyšla streľba celkom podľa predstáv v stíhacích pretekoch a tri nepresné výstrely sa hneď prejavili v poklese na 16. miesto. Pri jednej chybe sa už dostal medzi osem najlepších a všetky sklopené terče znamenali medailovú pozíciu. Keby v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom čo i len raz minul, s veľkou pravdepodobnosťou by sa na stupeň víťazov nedostal, keďže Christoph Sumann z Rakúska za ním zaostal iba o 9,3 sekundy a absolvovanie jedného trestné okruhu trvá 20 až 25 sekúnd.

S viac ako dvoma streleckými chybami sa dostal na stupeň víťazov na ZOH 2010 iba Francúz Martin Fourcade v pretekoch s hromadným štartom, ktorý zásluhou famózneho bežeckého výkonu zlikvidoval časové manko z troch trestných okruhov a vybojoval si striebro. Dva nevybielené terče priniesli rovnaký kov aj legendárnemu Nórovi Olemu Einarovi Björndalenovi vo vytrvalostných pretekoch na 20 km. Všetci ostatní desiati medailisti na vancouverských hrách si pripísali na konto maximálne jeden nepresný výstrel.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin FourcadePavol Hurajt