Za Islamský štát bojovali aj Slováci, väčšina zahynula

Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Väčšina Slovákov, ktorí bojovali za Islamský štát (ISIS), zahynula.

Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Anton Martvoň (Smer-SD), vyplýva to z informácie o činnosti SIS, ktorú v parlamente predniesol jej riaditeľ Ján Valko. „Bojovníkov bolo do desať, už je to skoro nula, lebo zahynuli,“ konštatoval Martvoň.

Slováci bojujú aj na východe Ukrajiny. „Presný počet bojujúcich na Ukrajine sa nedá zmonitorovať. Je to však viac ako sto. Platí, že služba v cudzom vojsku je trestným činom,“ konštatoval Martvoň. Podľa Martvoňa šéf SIS v piatok poslancov informoval o možných hrozbách pre SR. „Tajné služby to majú plne podchytené,“ povedal podpredseda výboru. Hrozby sú pre Slovensko predovšetkým navrátilci, ktorí bojovali za Islamský štát.

„Veľa navrátilcov, vyše sto, je v Rakúsku, keďže je schengen vedia teoreticky byť hrozbou aj pre SR. To môže byť potenciálna hrozba. Spravodajské služby to monitorujú,“ ubezpečil Martvoň. Valko podľa Martvoňa hovoril aj o korupcii, extrémizme, pokusoch o volebnú korupciu, verejných obstarávaniach. „SIS o všetkých zisteniach informovala orgány činné v trestnom konaní,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Martvoň
Firmy a inštitúcie Islamský štát