Za krádež švédskych kráľovských klenotov odsúdili Johana, prezradil ho test DNA

Klenoty, Švédsko
Vľavo: Dve koruny a kráľovské jablko, ktoré použili pri pohrebe kráľa Karola IX. a kráľovnej Kristiny, majú hodnotu 65 miliónov švédskych korún (v prepočte 6,2 miliónov eur).

KODAŇ 22. februára (WebNoviny.sk) – Muža, ktorého usvedčili z vlaňajšej krádeže švédskych kráľovských klenotov z katedrály v meste Strängnäs, odsúdili na štyri a pol roka väzenia.

Prezradila ho jeho DNA

Dvadsaťdvaročný Johan Nicklas Backstrom ukradol dve koruny a kráľovské jablko, ktoré použili na pohreboch kráľa Karola IX. a kráľovnej Kristiny. Klenoty z roku 1611 majú hodnotu 65 miliónov švédskych korún (v prepočte 6,12 milióna eur).

Backstrom sa priznal, že vlani 31. júla predmety ukradol. Spravil tak po tom, ako žalobcovia oznámili, že na klenotoch, ktoré našli 5. februára v odpadkovom koši severne od Štokholmu, bola jeho DNA. Zlodej sa podľa vlastných slov porezal, keď počas krádeže rozbil bezpečnostné sklo vitríny.

Korune chýbalo niekoľko kameňov

Súd zároveň upozornil, že kráľova koruna je poškodená a odpadlo z nej niekoľko kameňov.

Backstrom počas procesu odmietol prezradiť, či mal komplicov. V súvislosti s prípadom však zadržali aj ďalších dvoch mužov vo veku 24 a 26 rokov, pričom jedného z nich podozrievajú, že práve on vyhodil klenoty do odpadkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nicklas Bäckström