Za lekármi by vycestovala takmer polovica Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar doktor
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Za lekárskym ošetrením do inej krajiny EÚ by bolo ochotných vycestovať až 43 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie, ktorý uskutočnila v októbri minulého roka.

Pre ošetrenie, ktoré nie je u nás dostupné, by cestovalo 68 percent, za kvalitnejším ošetrením by išlo 61 percent, vyšetrenie u renomovaného špecialistu ako dôvod uviedlo 40 percent Slovákov. Do spomínaného prieskumu sa v 28 krajinách EÚ zapojilo celkovo 27 868 respondentov, z toho 1038 Slovákov. Na Slovensku zbierala dáta agentúra TNS Slovakia.

Iba tretina si však myslí, že je o nároku na preplatenie nákladov dobre informovaná

Tendenciu cestovať za lekárskym vyšetrením do zahraničia majú skôr podľa zverejnených informácií obyvatelia menších krajín, ako sú Malta (78 percent), Holandsko (67 percent), Cyprus (66 percent), Dánsko a Luxembursko (obe krajiny po 22 percent).

O tom, že máme nárok na lekárske ošetrenie v ktorejkoľvek krajine EÚ, ako aj na preplatenie nákladov spojených s týmto ošetrením zdravotnou poisťovňou, vie podľa prieskumu 63 percent Slovákov. Iba tretina si však myslí, že je o nároku na preplatenie nákladov dobre informovaná. O existencii národného kontaktného miesta, ktoré poskytuje informácie o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, vie len pätina ľudí na Slovensku.

Keby sme hľadali informácie o zdravotnej starostlivosti v inej krajine EÚ, tak by sme sa v prvom rade obrátili na svoju zdravotnú poisťovňu (60 percent). Tretina Slovákov by sa informovala aj u svojho všeobecného lekára alebo lekára špecialistu (31 percent), na internete (30 percent), alebo by sa spýtali svojich priateľov a rodiny (28 percent).

Za lekármi do zahraničia najviac cestujú Luxemburčania

Lekárske ošetrenie v inej krajine EÚ absolvovalo za ostatných 12 mesiacov päť percent Slovákov. Z tohto počtu 3 percentá plánovane a 2 percentá neplánovane. Najviac do zahraničia za lekárskym ošetrením cestujú Luxemburčania, konkrétne 16 percent. Nasledujú Taliani (12 percent) a Maďari (10 percent). Na druhej strane, najmenej Bulhari (1 percento), Nemci, Gréci, Estónci a Briti (všetky národy po 2 percentá).

V roku 2011 prijali Európsky parlament a Európska rada smernicu o právach pacientov uplatniť si zdravotnú starostlivosť v ktorejkoľvek krajine EÚ.

Cieľom smernice bolo určiť jasné pravidlá a poskytnúť pacientom informácie o prístupe a o preplatení nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inej krajine EÚ. Smernica vstúpila do platnosti 25. októbra 2013 vo všetkých členských krajinách EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať