Za násilie v Iraku nie sme zodpovední, bránia sa USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Biely dom, Irak
Foto: archívne, SITA/AP

KÁHIRA 23. júna (WEBNOVINY) – O bezpečnostnej situácii v Iraku rokoval v pondelok v Bagdade americký minister zahraničia John Kerry s irackým premiér Núrím al-Málikím aj s ministrom zahraničia Hušjárom Zibárím.

USA chcú Iraku pomôcť vytvoriť vládu

Americký minister zahraničia John Kerry sľúbil v pondelok Iraku „intenzívnu a dlhodobú pomoc“, vyhlásil však, že krajina uspeje v boji proti sunnitským militantom, len ak sa zjednotí.

„Naša podpora bude intenzívna a dlhodobá. Bude však efektívna, len ak irackí lídri prijmú urýchlené kroky na zjednotenie krajiny,“ povedal šéf americkej diplomacie novinárom. Al-Málikí Kerrymu sľúbil, že tvorbu novej vlády odštartuje do 1. júla a že jej členmi bude viac Kurdov a sunnitov, ktorí sa sťažujú na diskrimináciu.

Obrazom: V Iraku vyčíňajú povstalci, situácia v krajine sa zhoršuje

Šiitskú al-Málikího vládu totiž mnohí vinia zo súčasného násilia, ku ktorému sa pridali aj mnohí umiernení sunniti. „Chceli by sme, aby mal Irak vládu, ktorá bude ochotná zdieľať moc,“ vyhlásil Kerry, no zdôraznil, že rozhodnutie musia prijať sami Iračania a Washington doň nebude zasahovať. Podľa zdrojov z irackej vlády však Spojené štáty už dali najavo, že „nebudú namietať, ak sa al-Málikí rozhodne vzdať moci“.

Irak ešte po aprílových parlamentných voľbách nemá novú vládu. Blok al-Málikího Právny štát v nich získal najviac kresiel, nezabezpečil si však väčšinu a bude musieť vytvoriť koalíciu. Zatiaľ sa nevie, kedy bude nový kabinet sformovaný.

USA necítia zodpovednosť za situáciu v Iraku a Líbyi

Americký minister zahraničných vecí John Kerry v nedeľu odmietol kritiku, podľa ktorej sú za súčasnú napätú situáciu v Iraku zodpovedné aj Spojené štáty.

Podľa neho je na samotných Iračanoch, aby si vybrali lídrov, ktorí budú zastupovať záujmy všetkých obyvateľov krajiny.

„Spojené štáty nie sú zaangažované do vyberania alebo presadzovania konkrétnych osôb, alebo skupín osôb, ktorí sa ujímajú vedenia Iraku,“ povedal šéf diplomacie USA na tlačovej konferencii v Egypte, kde je v súčasnosti na nečakanej návšteve. „Spojené štáty americké nie sú zodpovedné za to, čo sa stalo v Líbyi a nie sú zodpovedné za to, čo sa dnes deje v Iraku,“ dodal.

Militanti postupujú v dobýjaní miest v Iraku

Podľa nových správ sunnitskí militanti z ozbrojenej skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) dobyli už aj hraničný priechod medzi Jordánskom a západným Irakom. Ozbrojenci pritom kontrolujú už tri hraničné prechody v irackej najľudnatejšej provinciii Anbar vrátane sýrskych.

Niektoré zdroje hovoria o tom, že separatisti majú pod kontrolou až 90 percent územia Anbaru. Bojovníci z ISIL obsadili aj tri kľúčové mestá na východe Sýrie a spojili tak časť územia zabratého v Sýrii s oblasťou, ktorú obsadili v susednom Iraku.

Tam majú pod kontrolou okrem iných miest aj Mósul a Tikrít. Ozbrojenci sa usilujú o vytvorenie vlastného islamského štátu v sunnitmi obývaných oblastiach Iraku ako aj v historickom regióne Levanta, teda aj v dnešnej Sýrii. Sunnitskí moslimovia tvoria v Iraku menšinu a sťažujú na utláčanie zo strany väčšinových šiitov. Podobná kritika zaznieva aj z úst miestnych Kurdov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe John Kerry