Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA
2. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Za neplatnú STK a EK je pokuta, KDH by to chcelo zmeniť

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Majitelia vozidiel môžu dostať automaticky pokutu 332 eur, ak ich vozidlo nemá platnú technickú a emisnú kontrolu (STK a EK). Chcú to zmeniť poslanci NR SR za KDH Pavol Zajac, Ján Hudacký a Jozef Bobík, ktorí predložili do parlamentu novelu zákona.

Podľa ich návrhu by mal okresný úrad upozorniť vodiča a dať mu 30-dňovú lehotu na predloženie platných dokladov. Podľa predloženej novely teda najprv príde upozornenie, že podľa registra vozidiel uplynula lehota platnosti technickej alebo emisnej kontroly.

Ak do 30 kalendárnych dní nepredloží majiteľ vozidla príslušnému okresnému úradu platný doklad o STK alebo EK, potom môže úrad začať správne konanie o uložení pokuty. Podľa Zajaca je slušné, aby úrady poslali najskôr upozornenie. “Sú ľudia, ktorí zabudnú, že sa im skončila platnosť STK alebo EK. Robia to aj poisťovne. Najskôr pošlú upomienku. To isté robia aj telefónni operátori. Je to proklienstky postoj štátu k občanovi,” povedal dnes pre agentúru SITA Zajac.

Poslanci navrhujú aj zmenu výšky pokuty

Poslanci za KDH navrhujú zmeniť aj výšku pokuty pre občanov. Jej výšku navrhujú 66 eur. Pre podnikateľov by mala zostať na súčasnej úrovni, teda 166 eur.

Primárnou úlohou štátu by podľa ďalšieho predkladateľa, poslanca Hudackého, nemalo byť striehnutie na každé zaváhanie alebo zábudlivosť občanov, ale to, aby po našich cestách chodili vozidlá vo vyhovujúcom technickom stave. “V súkromnej sfére, v poisťovníctve alebo v bankovníctve je normálne, že vám najprv príde upomienka a až potom nastupujú sankcie. Chceme, aby takýto štandard platil aj pre štátne inštitúcie,” dodal Hudacký pre agentúru SITA.

Do roku 2011 mohli byť sankcionovaní vodiči motorových vozidiel bez platnej STK alebo EK iba vtedy, ak ich pri jazde s vozidlom zastavili príslušníci Policajného zboru SR. Novelizácia zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá vstúpila do účinnosti 1. februára 2012, umožňuje pokutovať majiteľov vozidiel bez platnej STK alebo EK v rámci správneho konania aj okresným úradom.

Pokutovať možno aj auto v garáži

Pokuta môže byť uložená za každé vozidlo a za každú kontrolu bez ohľadu na to, či je vozidlo prevádzkované alebo je dlhodobo “zaparkované” v garáži alebo stodole. Podľa informácií ministerstva dopravy, na Slovensku je až 150-tisíc áut bez platnej STK a EK.

Pravidelnú STK a EK kontrolu musí v presne stanovených lehotách absolvovať každé vozidlo, ktoré je prihlásené do evidencie vozidiel a to bez ohľadu na to, či reálne jazdí alebo nie. Táto povinnosť vyplýva z predpisov Európskej únie a na Slovensku platí od marca 2005. Lehoty kontrol sa odvíjajú od dátumu prvej evidencie vozidla.

Odporúčané články

KDH a SaS sa sporia o eutanázii, podľa Mikolášika je zabitím Na čele klubu KDH je nový šéf, Figeľ má so Zajacom iné plány

Témy

Diskusia

zapaľovač SPP - okrem iného aj kurzová strata, elektrárne, kauzy vo Fonde národného majetku ....platinové sitká... ďalej radšej nebudem písať, aby som nezobudil pravicovú gorilu nedopaľovač Smer-Sociálne istoty tu vládne 7 (slovom sedem) rokov. Koľko je skutočná nezamestnanosť? 16 %. Koľko investorov sem prišlo za posledný rok? Jeden, možno dvaja, veľkí ani jeden. Koľko úradníkov bolo zredukovaných v štátnej správe? Tri promile. Kam išli many z... Odpaľovač Veľa zákonov tohoto typu sa schválilo počas vlády pravice. Mimochodom splietol si si krajinu, kde je na Slovensku červená komunistická vláda? Pri moci je sociálna demokracia a v tom je tak trocha rozdiel. I keď asi nie pre pribrzdenú pravicovo-liberálno-šovinistickú... Vypaľovač Ale červená komunistická vláda si myslí, že nie je služobníkom občanov, ale že je pánboh na zemi a občania musia na slovo poslúchať. A taktiež ide o cieľavedomú manipuláciu, ktorá má ísť proti občanom a neustále ho šikanovať, aby nemohol... reee Nič v zlom, ale nálepku STK a EK máš na čelnom skle, takže ten dátum tam vidíš denne. Čo sa týka iných prípadov celkom súhlasím. Občania majú dosť svojich starostí a nie stále sledovať, čo kedy a kde treba nahlásiť,...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Podnikam.sk

NAJKY.sk

Autolike.sk

Mňamky-recepty

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...