Za odvolaného arcibiskupa Bezáka sa pomodlili stovky ľudí

Modlitby za Róberta Bezáka
Modlitby účastníkov zhromaždenia pri príležitosti 1. výročia odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka. Bratislava, 2. júl 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Od odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka z postu trnavského arcibiskupa uplynul prvý rok.

Veriaci sa pri tejto príležitosti v utorok modlili ruženec za cirkev, za svätého Otca, za jeho poradcov, za nunciatúry vo svete a za arcibiskupa Róberta Bezáka. Pred apoštolskú nunciatúru v Bratislave prišlo približne 600 ľudí.

Medzi účastníkmi zhromaždenia boli rodičia Bezáka, novinár Štefan Hríb, ktorý sa hlási k Bratskej cirkvi, poslanci NR SR Jozef Mikloško (KDH), Mikuláš Huba (OĽaNO) a Ján Mičovský (OĽaNO).

Podujatie organizoval aktivista a bývalý politik František Mikloško. Prišli tiež bývalí politici Vladimír Palko a Peter Zajac, niekoľko kňazov a rehoľných sestier. Zo zhromaždenia napísali list Svätému Otcovi Františkovi.

Ako povedal Mikloško v rozhovore pre agentúru SITA, dodnes nie je známy dôvod odvolania Bezáka. „Medzitým došlo k vážnym zmenám vo Vatikáne. Vzdal sa pápež Benedikt a ako blesk z neba bol zvolený pápež František. Už po abdikácii Benedikta sa rozprúdila diskusia o potrebe reformy v celej cirkvi. František od prvého momentu nastúpil do tohto prúdu,“ povedal Mikloško, podľa ktorého denne počuť, že nový pápež kráča za reformou cirkvi.

Obrazom: Modlitby za Róberta Bezáka

Nutnosť reforiem

Po reforme volajú podľa Mikloška veriaci po celom svete, ale aj množstvo biskupov a kardinálov, ktorí ho podporujú, aby mal silu ju dotiahnuť. „Preto prvý úmysel nášho modlitebného zhromaždenia bol práve za Svätého Otca,“ povedal.

Pápež medzi fanúšikmi Harley
Foto: SITA/AP

Druhý úmysel bol za cirkev, pretože veriaci patria do nej, chcú do nej patriť a nemajú kam ísť. „Chceme, aby sa cirkev viac stala bratská,“ uviedol Mikloško.

Príklad ukázal opäť novozvolený pápež, ktorý nešiel bývať do apoštolského paláca, ale zostal v hoteli svätej Marty, kde denne predstavuje videnie cirkvi. „Aby cirkev a jej reforma nebola len záležitosťou pápeža, ale aby sa stala záležitosťou celej cirkvi, aby si slovenská cirkev osvojila videnia pápeža. To je druhý úmysel,“ zdôraznil Mikloško.

Tretí úmysel bol za poradcov pápeža, pretože pápež nemôže obsiahnuť informáciami celý svet. „Aby tí ľudia, ktorí mu budú radiť, ktorí budú možno tvoriť novú organizačnú štruktúru cirkvi, aby nebola závislá len na niektorých kanáloch,“ povedal, pričom upozornil na publikovaný rozhovor s honduraským kardinálom o tom, že niektoré nunciatúry nepodávali objektívny obraz, čo sa deje v cirkvi. Poradcovia pápeža sú podľa Mikloška kľúčoví. „Chceme sa modliť za nunciatúry, aby boli empatické, pretože tvoria spojnicu s Vatikánom, aby neboli inštitúciou, ktorá prikazuje, ale v prvom rade počúva,“ povedal.

Bezák bol osamelý

Piaty desiatok ruženca mal byť pripomienkou Bezáka, ktorému končí 31. júla zaradenie výpomocného duchovného v Radvani. „Od 1. augusta môže ísť na úrad práce. Bezák za rok od odvolania bol osamelý. Stáli pri ňom v prvom rade veriaci a niektorí kňazi, inak zostal osamelý.

Róbert Bezák
Foto: SITA

Preto sa chceme modliť, aby vydržal, zostal verný a podal svedectvo a aby sa jeho problém vyriešil,“ povedal Mikloško s tým, že Bezákovi by sa mala vrátiť ľudská i biskupská česť, pretože bol ohovorený. „Každú neprávosť by cirkev mala napraviť,“ povedal.

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Ako prvá o tom informovala agentúra SITA, ktorej to pred rokom povedal práve Mikloško. Podľa informácií agentúry SITA by mal Bezák pôsobiť od augusta v zahraničí. Hovorí sa o Londýne, ale aj Rakúsku.

O jeho umiestnení by mala podľa informácií agentúry SITA rozhodnúť rehoľa redemptoristov, ktorej je členom a po odvolaní z postu trnavského arcibiskupa patrí opäť pod jurisdikciu predstavených v tejto reholi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.František MikloškoJán MičovskýJozef MikloškoMikuláš HubaPápež FrantišekPeter ZajacRóbert BezákŠtefan HríbVladimír Palko