Za oslavy príchodu vierozvestcov zaplatí štát vyše 160-tisíc

Cyril a metod
Na Svätoplukovom námestí v Nitre vyrastá šesťmetrová socha svätých Cyrila a Metoda z morského piesku, ktorej autorom je Radovan Živný z Čiech. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Budúcoročné oslavy 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie majú už konkrétne kontúry. Spolu päť podujatí na úrovni štátnej reprezentácie, venovaných príchodu vierozvestcov, by malo štát stáť spolu 164 150 eur.

V pláne sú však aj ďalšie akcie pripomínajúce významné výročie, ktoré však nie sú financované zo štátneho rozpočtu. Vyplýva to z návrhu na organizačné a finančné zabezpečenie osláv 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo kultúry (MK) SR 17. decembra a pripomienkovať sa dá do 3. januára 2013.

Podujatia k oslavám výročia by sa mali pripravovať v spolupráci s ústrednými orgánmi štátnej správy, Národnej rady SR, samosprávy, cirkví, Matice slovenskej a ďalších inštitúcií.

Prídu hostia zo zahraničia

Navrhujú sa tri kategórie podujatí k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie: podujatia štátnoreprezentačného charakteru, podujatia veľkého významu a ostatné, regionálne a miestne podujatia.

Pritom zo štátneho rozpočtu, kapitoly Všeobecná pokladničná správa, sa navrhujú hradiť iba akcie na úrovni štátnej reprezentácie, a to v už spomínanej celkovej výške 164 150 eur. Zaplatiť sa z nich majú štyri akcie, na ktorých sa zúčastní prezident, predseda parlamentu, premiér či členovia vlády, poslanci parlamentu, ako aj diplomati a ďalší zahraniční hostia.

Prvou a ústrednou akciou bude podľa plánu 5. júla budúceho roka Cyrilo-metodská národná púť v Nitre (102 000 eur), na ktorú sú pozvaní aj významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári. Súčasťou ústredných osláv v Nitre budú 5. júla i Evanjelické spomienkové služby Božie (5 000 eur), ktoré Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku pripraví na hrade Branč.

Oslavovať sa bude aj na Devíne

Oslavy budú pokračovať 6. alebo 7. júla Slávnosťami sv. Cyrila a sv. Metoda pri príležitosti štátneho sviatku svätých Cyrila a Metoda (30 000 eur) na bratislavskom Devíne. V júli budúceho roka sa má tiež uskutočniť Slávnostné spoločné zasadnutie Národnej rady SR a Vlády SR (6 000 eur) v Bratislave. Napokon MK SR, Národné osvetové centrum a Slovenské národné divadlo pripravujú na 14. december 2013 Slávnostné uvedenie diela Cyril a Metod – Slovanské oratórium (21 150 eur) v SND Bratislava.

Ministerstvo kultúry otvorilo pre zabezpečenie osláv výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda dva špeciálne dotačné podprogramy. Ako agentúru SITA informovalo ministerstvo, v oboch v tomto roku rozdelilo žiadateľom spolu 441 550 eur. Oba podprogramy sú otvorené aj pre rok 2013. Podľa premiéra Roberta Fica je 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenka „významná udalosť, ktorá presahuje historický rámec“. Ako ďalej povedal 23. októbra na tlačovej konferencii po kontrolnej návšteve na MK SR, ide o „udalosť, ktorej venujeme primeranú pozornosť“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cyril a Metod