Za politický štart Kotlebu môže podľa Sulíka KDH a Smer

Kotlebovci spúšťajú petíciu o vystúpení Slovenska z EÚ
Líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba (v strede) počas TB na tému: Petícia za vystúpenie Slovenska z NATO a EÚ. Bratislava, 1. júl 2016. Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 3. septembra (WebNoviny.sk) – Za politický štart Mariána Kotlebu sú podľa predsedu SaS Richarda Sulíka zodpovední KDH a Smer v Banskobystrickom kraji. Ako povedal v sobotu v rozhovore pre agentúru SITA, keď mainstreamové strany nepočúvajú svojich voličov, tí hľadajú alternatívy. Momentálne sú to aj radikálne strany.

„Kotlebovi pomohol banskobystrický župan. V prvom kole vznikla pravicová koalícia. SaS, SDKÚ a Most. Volali sme KDH. Vtedajší predseda Ján Figeľ hovoril, že s nami pôjdu, ale KDH išlo napokon do koalície so Smerom. Ľudovít Kaník prehral v prvom kole o pol percenta s Kotlebom. Ak by KDH nešlo so Smerom, v druhom kole by bol Vladimír Maňka s Kaníkom. Takto išiel do druhého kola Kotleba. Za štart Kotlebu teda vďačíme KDH a Smeru v Banskobystrickom kraji,“ vyhlásil Sulík. Nárast podpory pre extrémistické strany sa dá podľa Sulíka zastaviť tak, že štandardné strany budú robiť to, čo ľudia od nich očakávajú.

Kotleba sa stal županom v Banskobystrickom kraji v roku 2013. V druhom kole porazil Vladimíra Maňku. Za župana kandidoval aj v roku 2009. Vtedy však skončil na štvrtom mieste a do druhého kola nepostúpil. Strana Mariána Kotlebu získala v tohtoročných parlamentných voľbách 8,04 percenta platných hlasov. Do parlamentu sa tak dostala prvýkrát. V poslednom prieskume agentúry Focus dosiahla podporu 8,9 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľĽudovít KaníkMarian KotlebaRichard SulíkVladimír Maňka
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SD