Za požiarom v muničnom sklade nebola zahraničná sabotáž, prokurátor poprel tieto tvrdenia

Požiar v Kalynivke
Pre požiar muničného skladu v meste Kalynivka evakuovali 30-tisíc ľudí. V oblasti tiež vypli elektrinu a zastavili dodávky plynu. Kalynivka, 27. september 2017. Foto: archívne, SITA/AP.

MOSKVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Hlavný ukrajinský vojenský prokurátor vyvrátil správy o tom, že by požiar v muničnom sklade v Kalynivke, ktorý zničil množstvo munície ukrajinskej armády, bol zahraničnou sabotážou. Anatolij Matios sa tak vyjadril vo štvrtok, čím poprel skoršie tvrdenia premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Prokurátor uviedol, že vyšetrovatelia prípad preverujú ako možnú nedbanlivosť, zneužitie moci alebo sabotáž zo strany tých, ktorí mali oprávnenie manipulovať s muníciou. Matis zároveň dodal, že vyšetrovatelia už zistili, že v čase incidentu nefungoval v sklade protipožiarny alarm a tamojšie bezpečnostné sily mali nedostatok zamestnancov.

Požiar vypukol v noci z utorka na stredu a podľa miestnych médií zničil 188-tisíc ton munície vrátane rakiet do ukrajinských raketových systémov Grad. V dôsledku ohňa museli z Kalynivky, vzdialenej približne 190 kilometrov na juhozápad od Kyjeva, evakuovať viac ako 30-tisíc ľudí. Obete ani zranenia v dôsledku požiaru nie sú hlásené.

Premiér Volodymyr Hrojsman sa v stredu po mimoriadnom rokovaní vlády v súvislosti s požiarom vyjadril, že Ukrajina je vo vojne a je jasné, že jej nepriatelia „spravia všetko, čo je v ich silách, aby ju oslabili“. Hovorkyňa Ukrajinskej tajnej služby Olena Gitljanska tiež informovala, že prípad vyšetrujú ako sabotáž.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Hrojsman