Za prepojenie počítačov s chémiou získali Nobelovu cenu

Laboratórium, vedec, počítač
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za chémiu získali Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel za vývoj multiškálových modelov pre komplexné chemické systémy.

Karplus, Levitt a Warshel v 70. rokoch minulého storočia položili základ počítačových programov, ktoré sa v súčasnosti používajú na lepšie pochopenie a predpovedanie výsledkov chemických reakcií.

Práve počítačové simulácie chemických procesov zohrávajú v súčasnosti kľúčovú úlohu pri väčšine objavov v tomto vednom odbore.

Udeľovanie prestížnych cien sa začalo v pondelok v hlavnom meste Švédska.

Karplus, Levitt, Warshel
Foto: SITA/AP

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali Američania James E. Rothman, Randy W. Schekman a Nemec Thomas C. Südhof za objav mechanizmu regulujúceho vezikulárny transport, čo je hlavný systém transportu látok v bunkách.

V utorok vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za fyziku. Získali ju François Englert a Peter W. Higgs za teoretické popísanie mechanizmu, ktorý prispel k pochopeniu pôvodu hmoty subatomárnych častíc.

Svet sa v tomto týždni postupne dozvie aj mená víťazov Nobelovej ceny za literatúru a mier. O ich laureátoch rozhodujú švédske vedecké inštitúcie, výnimkou je však cena mieru.

Práve posledná menovaná bude už tradične pútať najväčšiu pozornosť.

Tento rok sa o prestížne ocenenie za mierové zásluhy uchádza rekordný počet 259 nominovaných, pričom ich zoznam je tradične prísne utajovaný.

Obrazom: Pakistanská hrdinka Malála Júsafzaj

Favoritkou je Pakistanka Malála Júsafzajová, aktivistka postrelená členom afganského hnutia Taliban, ktorá je aj v užšom výbere na Sacharovovu cenu udeľovanú Európskym parlamentom. Problémom však môže byť jej vek.

Dnes 16-ročnú Malálu postrelili v októbri z blízkosti do hlavy bojovníci Talibanu, keď odchádzala zo školy v údolí Svát na severozápade Pakistanu. V Británii podstúpila liečenie a odvtedy sa domov pre neustále hrozby Talibanu ešte nevrátila.

Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico