Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
21. 06. 2018 13:26 EkonomikaRakúskoEkonomika z lokality Rakúsko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Za rovnaké odvody by mali byť v rámci Únie rovnaké dávky, Richter získal podporu eurokomisárky

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Eurokomisárka pre zamestnanosť Marianne Thyssenová súhlasí s názorom Slovenska, že za rovnaké odvody by všetci občania EÚ mali dostávať rovnaké dávky.

Nárok na rovnaké dávky

Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR po stretnutí eurokomisárky so slovenským ministrom Jánom Richterom. Podľa ministerstva sa eurokomisárka stotožnila s presvedčením ministra Richtera, že nedávno schválený princíp rovnakej odmeny za prácu rovnakej hodnoty musí byť spätý aj s filozofiou rovnakých dávok za rovnaké odvody pre všetkých občanov EÚ.

Diskusiu vyvolal rakúsky vládny návrh zákona o prispôsobení výšky rodinných dávok podľa životných nákladov krajiny, kde má dieťa bydlisko. Snahy o zavedenie indexácie je podľa Richtera možné badať aj v ďalších štyroch krajinách EÚ.

Občania, ktorí riadne pracujú a platia odvody v jednom členskom štáte, musia mať nárok na rovnaké dávky pre seba a svoje rodiny v prípade, že žijú v zahraničí,“ priblížil postoj Slovenska Richter. Komisia zopakovala svoje predchádzajúce stanovisko, že táto zásada je jasná a spravodlivá.

„Práve preto som znepokojený stále sa objavujúcimi snahami o krátenie detských prídavkov, či už na európskej alebo národnej úrovni v závislosti od miesta bydliska detí týchto pracovníkov,“ skonštatoval minister. Podľa neho je to ďalšia téma, ktorá môže rozdeľovať Európu na východnú a západnú, starú a novú alebo bohatú a menej bohatú.

Práca načierno

Na stretnutí Thyssenová a Richter hovorili aj o Európskom orgáne práce, ktorý predstavila Európska komisia ako prioritný legislatívny návrh začiatkom tohtoročnej jari. Minister Richter považuje úrad, ktorý má podporiť legálnu pracovnú mobilitu medzi členskými štátmi, za dobrý krok.

„Slovensko nie je len štát, ktorého občania pracujú v iných štátoch Európskej únie, ale rovnako aj k nám chodia pracovníci zo zahraničia. Považujem za potrebné venovať zvýšenú pozornosť pracovnej mobilite a zabráneniu sociálneho a mzdového dampingu,“ odôvodnil Richter.

Rovnako je podľa neho nevyhnutné zintenzívniť spoluprácu národných orgánov inšpekcie práce či sociálneho alebo zdravotného poistenia, aby nebolo možné vysielať ľudí pracovať „načierno“ tak, ako to robia niektoré pracovné agentúry.

„Preto aj v tomto kontexte vítam iniciatívu Európskej komisie zriadiť úrad, ktorý bude informovať ľudí aj zamestnávateľov o ich právach a povinnostiach pri pracovnej cezhraničnej mobilite. Zároveň zlepší výmenu informácií medzi vnútroštátnymi orgánmi, ktoré riešia sociálne zabezpečenie či kontrolu práce,“ uzavrel Richter.

Odporúčané články

Byrokratický nezmysel roka, pustilo sa OĽaNO do novely o nelegálnej práci a obracia sa na Žigu Nezamestnanosť na Slovensku v máji opäť klesla, minister Richter sa chce zamerať na absolventov

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X