Za slobodu pre bankomatovú mafiu hrozí sudcovi disciplinárka

Bankomat policia
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Jesenné prepustenie dvoch údajných členov bankomatovej mafie z väzby môže mať disciplinárnu dohru pre sudcu Okresného súdu Bratislava I Juraja M. Šéfka súdu Eva Fulcová už podala návrh na disciplinárne konanie voči tomuto sudcovi. Konanie však iniciovala aj pre iné prípady.

„Disciplinárny návrh obsahuje spolu štyri skutky, t.j. pochybenia a nedostatky v štyroch trestných konaniach. Jedným z nich je aj pochybenie v októbri 2013 v kauze, v médiách uvádzanej ako ,bankomatová mafia‘,“ potvrdil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Sudca prepásol termín

Na prípad prepustených stíhaných z kauzy bankomatovej mafie v novembri ako prvá upozornila TV Markíza. Sudca Juraj M. podľa nej nestihol poslať dokumenty potrebné na predĺženie väzby svojim kolegom z krajského súdu, ktorí sídlia v tej istej budove.

Spomínaný sudca síce obom obvineným väzbu predĺžil, tí si však podali sťažnosť, ktorú sudca nestihol v termíne poslať na krajský súd. „Nebolo právoplatne rozhodnuté o väzbe do uplynutia už predtým predlžovanej lehoty väzby v prípravnom konaní,“ povedal vtedy Adamčiak.

Dvoch údajných členov gangu tak už stíhajú na slobode. Prešľap sudcu začali riešiť aj na ministerstve spravodlivosti, šéf rezortu Tomáš Borec požiadal predsedníčku Okresného súdu Bratislava I, aby sa týmto prípadom zaoberala a preverila ho. Tá vzápätí nariadila previerku súdneho spisu.

Možné sú aj ďalšie pochybenia

Predsedníčka Okresného súdu Bratislava I po svojom nástupe do funkcie na konci septembra 2013 urobila revíziu trestného úseku. Reštančné veci, teda spory, ktoré neboli vybavené respektíve rozhodnuté do roka, odkedy sa na súd dostali, prerozdelili podľa zákona aj novým sudcom.

„V reštančných veciach sa mesačne vykonáva kontrola toho, či trestní sudcovia vykonali kroky, smerujúce k ich skončeniu,“ dodal Adamčiak. Ak by zistili ďalšie pochybenia a nedostatky sudcov, tak budú prípadne podané ďalšie návrhy na disciplinárne konanie. „Všetky opatrenia súdu smerujú k odstráneniu prieťahov najmä v reštančných veciach,“ poznamenal hovorca Adamčiak.

Aktivity na Okresnom súde Bratislava I majú podporu vedenia rezortu spravodlivosti. „Súdy potrebujú očistu a preto podporujem predsedov aj pri prijímaní tvrdších opatrení a vyzývam aj ostatných predsedov súdov na podobný postup,“ uviedol minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Borec