Za stáčenie tachometrov môže hroziť pokuta až 50 000 eur

Auto pokuta rychlost cestny pirat tachometer
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Zakázať neoprávnenú manipuláciu s počítadlom najazdených kilometrov v automobiloch navrhujú v novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách poslanci za Smer-SD Anton Martvoň a Otto Brixi.

Právnu normu v stredu parlament posunul do druhého čítania. Vládni poslanci chcú rovnako zakázať zadováženie technických prostriedkov alebo softvéru inej osobe, či ponúkanie takýchto služieb smerujúce k neoprávnenej manipulácii s tachometrom.

„Ako ukazuje dlhoročná slovenská aj zahraničná prax, pretáčanie kilometrov je v súčasnosti veľmi výhodným obchodom, na ktorom sa dá obohatiť. S príchodom digitálnych odometrov nastúpili softvéroví odborníci a stáčanie kilometrov dostalo iné rozmery. Pri tomto úkone si dnes už nikto nezašpiní ruky, kilometre sa totiž stáčajú pomocou počítača napojeného priamo do servisnej zásuvky na aute,“ argumentujú Martvoň a Brixi. Za neoprávnenú manipuláciu s počítadlom kilometrov bude môcť Slovenská obchodná inšpekcia udeliť pokutu od 5 000 eur do 50 000 eur.

Novela zároveň zakazuje používanie tzv. antiradarov, uvádzanie, sprístupnenie alebo ponúkanie týchto antiradarov na trh a používanie zvláštnych výstražných svetiel a znamení neoprávneným osobám. Návrh rovnako zakazuje prezentáciu informácií, výrobkov, technických prostriedkov alebo ponúkanie služieb zakázaných podľa navrhovanej novely.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton MartvoňOtto Brixi
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD