Za tragédiu v Kurimanoch môže ušetrených 10-tisíc eur

Kurimany
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Experti na mostné objekty podľa denníka Pravda dokázali, že za tragickým zlyhaním podpernej konštrukcie diaľničného mosta pri Kurimanoch z novembra 2012 bolo šetrenie na spevnení mosta.

To bolo nedostatočné, a tak sa zle postavené podpery zrútili a usmrtili štyroch robotníkov, píšu noviny v utorkovom vydaní. Denník Pravda zistil, že pridanie pár kusov oceľových stojok, ktoré by rozhodne zlepšili stabilitu skruže, by vyšlo maximálne na 10-tisíc eur. Celá inštalácia skruží pritom stála 322-tisíc eur.

Posúdenie príčin novembrovej tragédie už vyšetrovatelia predložili aj Národnej diaľničnej spoločnosti. „Obsah správy je súčasťou vyšetrovacieho spisu,“ potvrdil pre Pravdu Marcel Jánošík, hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti.

Obrazom: Tragédia pri Kurimanoch

Preverovanie statických výpočtov výdrže stojok ešte pokračuje. Keďže stojky boli postavené tak, ako boli nakreslené, pochybil zrejme aj statik. Minister dopravy Ján Počiatek v utorok v parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti prednesie správu o opatreniach jeho rezortu na objasnenie situácie po páde diaľničného mosta.

Kauza by mala vyústiť do toho, aby sa pri stavbách prestalo šetriť tam, kde to nie je možné. Štát by zároveň mal nájsť cestu na to, aby sa s rastúcou kvalitou stavby nepredražovali. Odborníci vidia priestor najmä v obmedzovaní provízií pri verejných tendroch.

Ministerstvo po zrútení mosta zatiaľ zvýšilo kontroly. „Na pokyn ministra diaľničiari preverili všetky rozostavané mostné konštrukcie,“ uviedol pre Pravdu hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Sutiny pri Kurimanoch majú odstrániť začiatkom februára

Riadené ostrelenie
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Odstraňovanie sutín z miesta tragédie, ktorá sa stala vlani 2. novembra počas betonáže diaľničného mosta na prvom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, by podľa predpokladov ministerstva dopravy malo byť ukončené začiatkom februára.

Vyplýva to zo správy o opatreniach Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pre objasnenie situácie po páde diaľničného mosta pri Kurimanoch. Minister dopravy Ján Počiatek má so správou pred poslancami vystúpiť na nadchádzajúcej štrnástej schôdzi parlamentu.

Zhotoviteľ stavby, ktorým je združenie Váhostav – SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s., má podľa správy odstrániť havarovanú dočasnú podpornú konštrukciu, ktorá sa počas betonáže mosta zrútila, a odviezť ju na skládku určenú vyšetrovateľom podľa schváleného technologického postupu. Priestor objektu mosta by mal byť prístupný pre práce a expertízy od 1. marca a následne pre stavebnú činnosť od 15. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Počiatek
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť