Za týranie detí môže aj systém nielen páchatelia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Detská radosť v Staromestskej knižnici
Deti počas otvorenia nového Centra pre deti a mládež v nových priestoroch Staromestskej knižnice. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Každé piate dieťa v Európe sa stane aspoň raz obeťou sexuálneho zneužívania.

Tvrdí to Európsky hospodársky a sociálny výbor v Úradnom vestníku EÚ. V 70 až 85 percentách je páchateľom človek, ktorého zneužité dieťa pozná.

Nadácia ženského svetového summitu v roku 2000 vyhlásila 19. november za Svetový deň prevencie týrania detí. V súčasnosti ho podporuje viac ako 700 organizácií zo 129 krajín sveta. Slovensko má medzi nimi svoje zastúpenie tiež.

Na Slovensku chýbajú prieskumy

Papier, dokumnet, prieskum
Foto: cybergothpandas.wordpress.com

Predseda Asociácie krízových stredísk Ivan Leitman z občianskeho združenia Náruč upozorňuje, že na Slovensku chýbajú reprezentatívne prieskumy, ktoré by poukazovali na týranie detí u nás. Posledný, ktorý robila mimovládna organizácia, sa robil v roku 1998 medzi 15- a 16-ročnými deťmi. Štát nikdy prieskum nerobil, tvrdí Leitman.

„Pri takýchto obrovských číslach narážame na to, že ľudia reagujú skepticky, pochybovačne a nikto im neverí,“ dodáva Leitman. Na Slovensku zástupcovia mimovládnych organizácií predpokladajú, že ide približne o 288-tisíc detí, ktoré trpia týraním a 144-tisíc detí, ktoré majú skúsenosť so sexuálnym zneužívaním.

V priebehu 15-tich rokov bolo na Slovensku identifikovaných 16 detí, ktoré následkom týrania alebo sexuálneho zneužívania prišli o život.

Z detí sa môžu stať rovnakí tyrani

Televízia, deti, deti_televízia, deti_zbraň
Foto: wendclub.blogspot.com

Týranie a zneužívanie sa na celej generácii môže podľa Leitmana prejaviť zásadne. Deti sú najviac tvarovateľné v útlom veku, čo sa týka vývinu osobnosti sú prvé roky života kľúčové.

Ak dieťa dospeje v prostredí, kde dochádza k týraniu alebo zneužívaniu, v rámci sociálneho učenia napodobní to, čo robia rodičia. „Hrozí, že dieťa v dospelom veku preberá postoje rodičov,“ tvrdí Leitman. Ak chlapci vyrastajú v takomto prostredí, stávajú sa tyranmi, dievčatá naopak obeťami.

Za týranie detí nemôžu len páchatelia, ale aj systém v spoločnosti. Podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej je potrebné zhodnotiť, či je systém funkčný. „Stretávame sa s tým, že všetko sú len spisy, ale fakticky človeku nemá kto pomôcť,“ upozorňuje Dubovcová.

Deti potrebujú svojho ombudsmana

Na zasadnutí Výboru detí a mládeže pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť 11. októbra sa členovia zhodli na potrebe vytvoriť detského ombudsmana, ku ktorému Slovensko už niekoľko rokov nabáda OSN. Výbor sa okrem toho rozhodol presadiť aj niekoľko ďalších zmien.

V prvom rade chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter koordinovať vznik národnej stratégie na ochranu detí pred násilím. Na úradoch práce plánuje okrem toho posilniť ešte kapacity sociálnych pracovníkov o 92 miest.

Počas posledných mesiacov Slovenskom otriasli najmä dva prípady týrania a zneužitia detí. Utýranú Luciu z Bratislavy a sexuálne zneužitú 12-ročnú Viktóriu z Botian si Slovensko pietne pripomenie v pondelok o 16:30 v Letnej čitárni u Červeného raka v Bratislave.

Počas dneška sa koná informačná kampaň Stop týraniu detí! a verejná zbierka na podporu preventívnych a vzdelávacích programov z tejto oblasti, na podporu krízových stredísk a na prevádzku Detskej linky záchrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Richter