Za týranie zvierat nešiel nik do väzenia už dva roky

Pes
Z hľadiska prokuratúry, najviac ukončených trestných stíhaní za posledné roky v súvislosti s týraním zvierat bolo zhodne v rokoch 2011 a 2012, a to voči 28 osobám. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – Za týranie zvierat nebol za posledné dva roky na Slovensku nikto odsúdený nepodmienečne. Len v štyroch prípadoch bol v roku 2016 udelený trest s podmienečným odkladom, a to aj napriek tomu, že v dvoch prípadoch išlo o utýranie zvieraťa na smrť.

Ako informovala organizácia Zvierací ombudsman, v jednom prípade išlo o obzvlášť kruté a surové týranie a v poslednom prípade dokonca o nenapraviteľného tyrana, ktorý už raz bol za podobný čin trestaný. „Nechápeme, ako je možné, že orgány, ktoré majú všetky páky na to, aby konali, a ľudia, ktorí sú platení z daní nás všetkých preto, aby aktívne napomáhali nastoleniu spravodlivosti, ignorujú trestné činy, ktoré súvisia s násilím,“ hovorí odborníčka na trestné právo v oblasti ochrany zvierat Zuzana Stanová z iniciatívy Zvierací ombudsman.

Ochrana pred takýmito činmi a ich páchateľmi je podľa nej vo verejnom záujme, nakoľko je preukázané, že ten, kto beztrestne týra zviera, môže ublížiť aj človeku. „Žiadame exemplárne tresty pre tyranov, pretože kým sa prístup polície a súdov nezmení, tyrani nebudú mať dôvod od svojich krutých praktík upustiť,“ zdôraznila Stanová.

Týranie zvierat sa na Slovensku považuje väčšinou za prečin, čo je menej závažný trestný čin, pretože podľa zákona zviera nie je cítiaca bytosť. Pri prečinoch sa súd automaticky prikláňa k podmienke respektíve k alternatívnym trestom. Za posledných sedem rokov bolo na Slovensku nepodmienečne odsúdených za týranie zvierat iba šesť ľudí. Spolu im za celé toto obdobie bol uložený trest odňatia slobody na 59 mesiacov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom