Biskupi zakázali učiť teológovi Ondrejovi, ktorý vystúpil na Dúhovom PRIDE v Bratislave

Dúhový PRIDE
Dúhový PRIDE Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Za vystúpenie na Dúhovom PRIDE zákaz výučby teológie. Takýto postoj zaujal Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku, ktorý odňal evanjelickému teológovi a vysokoškolskému pedagógovi Ondrejovi Prostredníkovi takzvanú kánonickú misiu. Ako informoval RTVS v rozhlasovej relácii Rádiožurnál, hlavným dôvodom sú teológove vyjadrenia, ktorými sa verejne zastal práv LGBTI komunity.

Zneužívanie postavenia

Zbor biskupov evanjelickej cirkvi doručil teológovi Ondrejovi Prostredníkovi list, v ktorom sa dištancuje od jeho podpory LGBTI komunity na Dúhovom PRIDE a zakazuje mu učiť teologické predmety na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského.

„Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskami ECAV na Slovensku,“ uvádzajú biskupi v liste.

Ondrej Prostredník na fakulte pôsobí už viac než 17 rokov. Zákaz učiť teológiu mu cirkev len oznámila, viac sa o jeho vystúpení na Dúhovom PRIDE nerozprávali. „Zatiaľ neviem, čo bude nasledovať. Moja pracovná zmluva je s Univerzitou Komenského a jej Evanjelickou bohosloveckou fakultou a nie s evanjelickou cirkvou. To znamená, že môj zamestnávateľ teraz musí rozhodnúť, ako naloží s týmto stanoviskom,“ uviedol Prostredník pre RTVS.

Škola sa Ondreja vzdať nemieni

Keďže doteraz sa univerzita s podobným prípadom nestretla, vedenie fakulty sa obráti na právnikov. Hoci by mali cirkevné pravidlá stáť nad pracovnou zmluvou, škola sa Ondreja Prostredníka vzdať nemieni.

„Odňatie kanonickej misie sa týka pedagogickej činnosti. Na fakulte pôsobia vedeckí pracovníci, takže je možné ďalej pôsobiť aj vedecky, a to si myslím, že je dobré riešenie,“ povedal pre RTVS dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Ľubomír Batka.

RTVS požiadala o stanovisko aj evanjelickú cirkev, aby bližšie zdôvodnila svoje rozhodnutie. Z kancelárie generálneho biskupského úradu prišla odpoveď, že išlo o spoločné rozhodnutie zboru biskupov evanjelickej cirkvi a generálny biskup Miloš Klátik je služobne v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Klátik