Za urážku uhorskej koruny pôjdu Maďari za mreže

Väzenie
Foto: Ilustračné foto lidovky.cz

VIEDEŇ/BUDAPEŠŤ 26. júna (WEBNOVINY) – Maďarom urážajúcim uhorskú korunu a štátne symboly, ako sú vlajka, znak a hymna, bude čoskoro hroziť až ročný pobyt vo väzení.

Podľa informácií rakúskeho spravodajského portálu ORF je takáto úprava súčasťou nového trestného zákonníka, ktorý maďarský parlament schválil v pondelok večer a do platnosti by mal vstúpiť 1. júla 2013.

Uctievanie a ochrana koruny uhorských kráľov ako symbolu Maďarska je súčasťou agendy ultrapravicového hnutia Jobbik, tlačová agentúra MTI však uvádza, že jeho poslanci sa pondelňajšieho hlasovania zdržali. Parlament, kde vládne strany disponujú dvojtretinovou väčšinou, nakoniec legislatívu schválil v pomere 243 ku 45 hlasom, informovala maďarská agentúra.

Nový trestný zákonník podľa MTI nahradí ustanovenia prijaté pred 30 rokmi, pričom by mal priniesť prísnejšie tresty pre páchateľov závažných zločinov a recidivistov. Štátny tajomník maďarského ministerstva spravodlivosti Róbert Répássy tiež hovorí o zlepšení ochrany detí, seniorov a telesne postihnutých.

Opačný názor však vyjadrili viaceré mimovládne organizácie, ktoré kritizujú zníženie vekovej hranice trestnej zodpovednosti pri vraždách a podobných prípadoch zo 14 na 12 rokov.

Medzi ďalšími zmenami je rozšírenie pojmu oprávnená sebaobrana, ale aj sprísnenie podmienok predčasného prepúšťania osôb odsúdených na doživotie. Po novom sa budú môcť dostať na slobodu namiesto po 20 až po 25 rokoch, súd však bude môcť rozhodnúť o zvýšení tejto hranice až na 40 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom