Za útok WannaCry je zodpovedná Severná Kórea, tvrdia USA, Veľká Británia a Microsoft

Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 19. decembra (WebNoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa verejne obvinila Severnú Kóreu z kybernetického útoku škodlivým softvérom, ktorý v máji zasiahol desaťtisíce počítačov na celom svete a sčasti ochromil britské zdravotníctvo.

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Tom Bossert v článku zverejnenom v pondelok v denníku Wall Street Journal uviedol, že Severná Kórea je „priamo zodpovedná“ za útok softvérom WannaCry a bude sa za to zodpovedať.

Tieto obvinenia sa podľa neho zakladajú na dôkazoch, pričom k rovnakým záverom dospeli aj iné vlády a súkromné spoločnosti, medzi nimi Veľká Británia a Microsoft.

Kybernetický útok WannaCry zasiahol v máji viac ako 300-tisíc počítačov v 150 krajinách, kde vyradil systémy v nemocniciach, vládnych budovách a veľkých spoločnostiach, čím spôsobil miliardové škody.

Podľa odborníkov išlo o takzvaný ransomware, vydieračský softvér, prostredníctvom ktorého hackeri zablokujú dáta a sprístupnia ich až po zaplatení výkupného.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Microsoft