Za uznanie vysokoškolských diplomov z Česka sa nebude platiť

Martina Laňková
Martina Laňková a Daniela Šalatová - tváre stojace za značkou ma.la da.ša na promócii Foto: Archív M.L.

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Uznávanie vysokoškolských diplomov z Českej republiky bude na Slovensku bezplatné. Umožní to medzištátna zmluva, ktorú v piatok odobril parlament.

Zmluvu medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní vydávaných v SR a v ČR v Prahe 28. novembra 2013 podpísali predseda vlády Robert Fico a český premiér Jiří Rusnok. „Dohoda mimoriadne zľahčuje život všetkým študentom, ktorí získajú vysokoškolské vzdelanie v Českej republike, a naopak, aj študentom, ktorí ho získali na Slovensku,“ povedal vtedy slovenský premiér.

„Je to dobrý krok, ktorý potvrdzuje naše dobré vzťahy,“ konštatoval o zmluve český expremiér Rusnok. Teraz musia záujemcovia o uznanie diplomu z českej školy platiť takmer stoeurový poplatok, po novom táto povinnosť zanikne. V Čechách študuje približne 24-tisíc slovenských študentov.

Bezplatnosť pri uznávaní diplomov sa však týka len neregulovaných povolaní. Napríklad pri zubároch či advokátoch, čo sú regulované povolania, budú musieť absolventi naďalej platiť, keďže to vyplýva z európskeho práva. Nová bilaterálna zmluva s Českou republikou sa vzťahuje na všetky doklady, ktoré študenti získali v Česku od roku 1993.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jiří RusnokRobert Fico