Za zber snežienok a iných rastlín v chránených oblastiach hrozí pokuta. Kde ich možno zbierať?

Snežienky, kvety
Foto: archívna, SITA/AP

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Medvedí cesnak, snežienky ani fialky nie je možné zbierať v treťom až piatom stupni ochrany. Upozornila na to Štátna ochrana prírody (ŠOP), podľa ktorej za nezákonný zber hrozí previnilcovi pokuta až do 3 300 eur.

V oblastiach s nižším stupňom ochrany alebo v záhradách, na lúkach, v lesoch či hájoch bez stupňa ochrany je zber snežienok aj medvedieho cesnaku povolený. „Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená,“ varuje ŠOP na svojej internetovej stránke.

Pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat napríklad v posledných dňoch zaznamenali množstvo ľudí pri zbere medvedieho cesnaku v Národnej prírodnej rezervácii Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese, kde platí piaty stupeň ochrany.

„Práve teraz sa tam začali nájazdy ľudí z celého okresu. Vo veľkom ho zbierajú v rezervácii, pritom je dostupný aj v iných častiach Vihorlatských vrchov, ktoré nie sú chránené,“ hovorí botanik CHKO Vihorlat Ján Bosák s tým, že v tomto roku pristúpili aj k ukladaniu blokových pokút, keďže dohovory neboli postačujúce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody