Za zníženie dane podľa Mihála ministra velebiť nemožno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jozef Mihál
Jozef Mihál Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Navrhované zníženie korporátnej dane z 22 % na 21 % v novele zákona o dani z príjmov je podľa poslanca za SaS Jozefa Mihála pozitívnym krokom, velebiť za to ministra však nemieni.

Každé zníženie dane treba privítať, ale netešme sa až tak veľmi a neglorifikujme ministra financií, pretože takto štyri roky dozadu bola sadzba dane pre právnické osoby 19 %,“ pripomenul Mihál, že práve za ministrovania súčasného šéfa rezortu financií Petra Kažimíra sa daň zdvíhala. Navyše, sadzba dane po znížení zostane aj tak jednou z najvyšších v porovnaní s inými krajinami. „Týmto nemôžme žiadneho investora lákať, sa nám vysmeje,“ dodal.

Podľa Mihála pomôže okamžité zrušenie daňových licencií

To, čo by napríklad v daňovej oblasti firmy potrebovali, by bolo podľa Mihála okamžité zrušenie daňových licencií. Navyše, v minulom volebnom období prijala vláda viacero daňových zmien, ktoré zhoršovali postavenie podnikateľov, napríklad v odpisoch. „Ten akýsi ústupok z 22 % na 21 % to ani zďaleka nemôže vyvážiť,“ zhrnul Mihál v parlamentnej rozprave v rámci prvého čítania k návrhu novely zákona o dani z príjmov.

Navrhované zmeny v zdaňovaní dividend môžu zase podľa Mihála priniesť viacero neočakávaných situácií. Môže sa skomplikovať vyplácanie podielov zo zisku zamestnancom a v súvislosti s avizovaným zrušením stropov na zdravotné odvody to môže nadmerne zaťažiť dividendy vyplácané za roky 2011 až 2016, ktoré sa majú zaťažiť ešte podľa aktuálnych pravidiel zdravotnými odvodmi. Ak budú totiž tieto dividendy vyplácané až v budúcom roku a stropy na odvody budú skutočne zrušené, budú podľa Mihála zodvodnené v plnej výške a navyše sadzbou 14 %. Pri vyplácaní zisku zamestnancom to po nových zmenách bude podľa Mihála ekonomicky nezmyselné. Okrem 7-percentnej dane by totiž zamestnanci museli zarátať tento podiel do svojich príjmov, tie riadne zdaniť sadzbou 19 % a navyše mu takto vyplatený podiel zvýši vymeriavacie základy pre odvody. „Kto by to potom už len robil,“ tvrdí Mihál.

Vláda pomáha tým lepšie zarábajúcim živnostníkom

Problémom návrhu novely pri dividendách je podľa Mihála aj to, že sa zavádzajú dividendy aj na výnosy, ktoré v súčasnosti zodvodnené nie sú. Spomenul napríklad likvidačný zostatok, z ktorého sa po novom má daň z dividend platiť. Rovnaká situácia je aj pri výnosoch z pozemkových spoločenstiev.

Pri úprave paušálnych výdavkov živnostníkov sa zase Mihálovi nepozdáva, že navrhovaným nastavením nových limitov na 60 % a maximálnou výškou paušálu 20 000 eur pomáha vláda tým lepšie zarábajúcim živnostníkom. Medzi nimi sú pritom podľa neho aj niektorí mienkotvorní novinári, ktorí tak podľa Mihála môžu teraz rozmýšľať, či budú naďalej tak intenzívne kritizovať vládu za kauzy ako Bašternák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef MihálPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky