Za zníženie ratingu môže podľa Ivana Mikloša najmä pád vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brífing volebného programu SDKÚ DS
Minister financií, Ivan Mikloš, počas brífingu na tému pracovné miesta - jeden z pilierov volebného programu SDKÚ-DS. Foto: Foto: SITA/Marián Peiger
Parlament, euroval
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Za znížením ratingu Slovenska agentúrou Standard & Poor’s nie je navyšovanie eurovalu, ale pád vlády. Tvrdí to minister financií Ivan Mikloš, ktorý tak odmietol stredajšie vyjadrenia predstaviteľov strany SaS, že Slovensku rating poklesol pre vytváranie nových dlhov v Európe a neochote niektorých členov bývalej koalície prijať dodatočné konsolidačné opatrenia pre rok 2012.

Vyjadrenia SaS tak považuje Mikloš za zvláštne, keďže podľa neho sama stojí za pádom vlády Ivety Radičovej.

Nenaplnenie zámerov

„Je to najmä nestabilná politická situácia, ktorá spôsobila, že v štyroch oblastiach sme neboli schopní naplniť zámery,“ tvrdí minister.

Prvou sú pre pád vlády neuskutočnené zmeny v dôchodkovom systéme, tak v prvom, ako aj v druhom pilieri, ktoré by podľa Mikloša mohli Slovensko posunúť medzi najmenej rizikové krajiny.

Druhou oblasťou je nerealizovanie odvodovej reformy, treťou zastavenie transformácie nemocníc s negatívnymi rozpočtovými dôsledkami a štvrtou tiež vyšší deficit v tomto roku v dôsledku pádu vlády a predčasných volieb. „Spoločným menovateľom všetkých týchto príčin sú predčasné voľby a pád vlády,“ dodal Mikloš.

Zavádzanie stranou SaS

Vyjadrenia SaS preto Miklošovi pripadajú veľmi „pikantné a zvláštne.“ Tá totiž tvrdí, že za znížením ratingu Slovenska je aj navýšenie eurovalu, kvôli ktorému nakoniec padol kabinet Ivety Radičovej, keďže znamenalo vytváranie nových dlhov členských krajín eurozóny. Podľa Mikloša totiž sama agentúra Standard & Poor’s naopak kritizuje, že kroky eurozóny na riešenie dlhovej krízy nie sú dostatočné. „Ak strana SaS, ktorá vládu položila, interpretuje zníženie ratingu tak, ako to interpretuje, ide o trápne zavádzanie zo strany SaS. Snažia sa zakryť ich vlastné zlyhanie,“ povedal minister.

Kapacita eurovalu by mala zatiaľ stačiť
Peniaze, eurozóna
Foto: deminvest.wordpress.com

Kapacita dočasného eurovalu by mala byť podľa ministra financií Ivana Mikloša pre prebiehajúce úverové programy aj po znížení ratingu a tým aj úverovej kapacity dostatočná. „Predpokladám, že aj po tomto znížení by mala byť stále dostatočná na tie programy, ktoré bežia, a predpokladám, že by to malo postačovať aj do júla, kedy vstúpi do platnosti ESM. Z tohto pohľadu by to nemuselo znamenať problém, ak neprídu nejaké ďalšie nové potrebné veľké programy,“ konštatoval na štvrtkovej tlačovej konferencii Mikloš.

Otázne však je, či po znížení ratingu dočasného eurovalu nevznikne tlak aj na navýšenie zdrojov v trvalom záchrannom mechanizme, teda ESM, ktorý sa má spustiť od júla tohto roku. Minister Mikloš pripúšťa, že krok ratingovej agentúry Standard & Poor’s môže nahrávať tým, ktorí sú za navýšenie zdrojov. „Je samozrejme pravdou, že to zrejme posilní argumenty tých, ktorí sa zasadzujú o to, aby sa úverová kapacita navýšila. Nerád by som teraz k tomu zaujal kategorické stanovisko, ale podľa možnosti samozrejme ideálne by bolo, aby sme nemuseli navyšovať,“ konštatoval Mikloš s tým, že najprv potrebuje vidieť analýzy a prepočty vzhľadom na zníženie ratingu.

Zníženie ratingu Slovenska a eurovalu agentúrou S&P

Agentúra Standard & Poor’s v piatok znížila rating Slovenska na stupeň A z úrovne A+. Zároveň zredukovala aj ratingy Talianska, Španielska, Portugalska a Cypru o dva stupne a dlhodobé ratingy Francúzska, Rakúska, Slovinska a Malty o jeden stupeň. Agentúra zároveň potvrdila dlhodobé ratingy Nemecka, Holandska, Belgicka, Fínska, Estónska, Írska a Luxemburska. Slovensko je pritom jedinou krajinu spolu s Nemeckom, ktorému agentúra pridelila stabilný výhľad. Ostatné krajiny majú negatívny výhľad.

V pondelok prišiel na rad aj samotný euroval, za ktorým stoja všetky štáty eurozóny, teda aj tie, ktorým v piatok boli znížené ratingy. Úverový rating Európskemu fondu finančnej stability agentúra Standard & Poor’s znížila o jeden stupeň z najvyššieho trojáčkového ratingu na AA+. Takzvaný dočasný euroval však podľa agentúry môže najvyšší rating opäť získať, ak sa akcionárom podarí zvýšiť jeho úverovú kapacitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Mikloš