Zabúdanie je podľa Bugára luxus, ktorý si nemôžme dovoliť

Spomienka na 17. november
Zľava: Predseda strany Most-Híd Béla Bugár, predseda KDH Ján Figeľ a predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo pred slávnostným koncertom v historickej budove SND, ktorý zorganizovala Ľudová platforma SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd pri príležitosti 23. výročia Nežnej revolúcie. Bratislava, 17. november 2012. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Ľudovej platforme, ktorá združuje KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS sa dnes nepodarilo spomienkou na výročie nežnej revolúcie úplne zaplniť Slovenské národné divadlo.

Prázdnych zostalo niekoľko miest pre pozvaných hostí, ale viacero na najvyššom poschodí divadla kam mohli prísť aj záujemcovia bez pozvánok.

Publikum sa podarilo pobaviť výrokom študentky z dokumentárneho filmu, že ľudia môžu dnes, keď tu nie je totalita, povedať politikom, že sú idioti.

Zabúdanie je podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť.

Ako povedal v sobotu pri spomienke na výročie Nežnej revolúcie, ktorú zorganizovali v Slovenskom národnom divadle KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS, nie všetci tí, ktorí zažili rok 1989 sú s ponovembrovým vývojom spokojní, pretože čakali niečo iné, ale hlavne čakali viac.

Podľa neho keď spomíname na rok 89, poslaním týchto osláv nemôže byť len spomienka na vtedajšie udalosti, ale aj zhodnotenie, či v práci, ktorú sme začali v roku 89, nerobíme chyby. Ak áno, treba ich priznať a korigovať.

Pravica sa podľa Bélu Bugára musí vrátiť k hodnotám novembra ako sú solidarita, vízia slobodnej spoločnosti založenej na čestnej a poctivej práci. Charakter problémov je síce dnes iný ako pred novembrom 89, ale stále je to boj. „Nebojujeme za slobodu, ale bojujeme s krízou, bojujeme s nezamestnanosťou a bojujeme o morálku v našej spoločnosti,“ zdôraznil. Práve preto musí byť našim liekom proti zabúdaniu pripomínanie si odkazu 17. novembra.

Spomienka na 17. november
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Aby sme nezabudli, že kvôli hodnotám, o ktoré sme bojovali v revolučných dňoch, máme zodpovednosť nájsť cestu, ktorá nás povedie z krízy von, späť na cestu k hmotnej a duchovnej prosperite.

Boj o ochranu našich hodnôt, boj o zdravý rozum a morálku v živote, v ekonomike, v politike nikdy nebol podľa Bugára ľahký. A ani nebude. „Ak sa budeme držať toho, čomu veríme, budeme sa navzájom posilňovať a budeme spolupracovať – zvíťazíme v ňom. Záleží len na nás,“ dodal.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša si máme v dnešný deň spomenúť na tie krajiny Európy, ktoré slobodu nemajú, ako je napríklad Bielorusko.

Predseda KDH Ján Figeľ zasa upozornil, že 23 rokov po páde totalitného režimu sú na najvyšších funkciách štátu členovia totalitnej komunistickej strany. Podľa Figeľa mnohé veci po roku 1989 sa dali urobiť lepšie. Ospravedlnil sa za to, čo sa nepodarilo.

V programe pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie vystúpili Michael Kocáb, Marián Varga, Pavol Hammel, Fedor Frešo, Fero Griglák a Martin Valihora.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárFedor FrešoJán FigeľMarián VargaMartin ValihoraMichael KocábPavol Hammel