Začal sa Art Film Fest, Aňa Geislerová si pre sošku neprišla

Art Film Fest 2015
Zľava: Viceprezident festivalu a riaditeľ ceny Hercova misia a Zlatá kamera Peter Hledík a laureát ceny Zlatá kamera Ján Ďuriš počas preberania ceny Zlatá kamera v rámci oficiálneho otvorenia 23. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 2015. Trenčín, 19. jún 2015. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 20. júna (WEBNOVINY) – Trenčín a Trenčianske Teplice ožili 23. ročníkom filmového festivalu Art Film Fest. Osemdňový filmový sviatok, ktorý každoročne priláka tisícky divákov, v piatok rozprestrel červený koberec pre tohtoročné hviezdy filmového sveta a ich fanúšikov. Herečka Aňa Geislerová, ktorá si mala prevziať ocenenie Hercova misia, však na úvodnom ceremoniáli chýbala.

Obrazom: Art Film Fest 2015

„Ospravedlňujem sa, že dnes večer nemôžem byť s vami. Myslím, že asi chápete prečo – nakrúcam, pracujem,“ prihovorila sa divákom ryšavá herečka oblečená v dobových šatách v dokrútke, ktorá vznikla priamo na pľaci pripravovaného filmu. „Chcela by som sa poďakovať, veľmi si to vážim, netušila som, že tento typ ocenenia príde tak skoro,“ dodala.

Dvorný Jakubiskov kameraman na dôchodok vôbec nepomýšľa

Držiteľka piatich Českých levov si však Art Film Fest nenechá ujsť. Už v sobotu popoludní na most vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach pripevní mosadznú tabuľku so svojím menom a oficiálne sa tak pridá k 55 laureátom ocenenia Hercova misia . „Určite príďte, budem šťastná a dojatá,“ pozvala na diaľku česká herecká diva.

Ocenenie Zlatá Kamera si do Trenčína prišiel prevziať významný slovenský kameraman a filmový pedagóg Ján Ďuriš. Dvorný kameraman Juraja Jakubiska, s ktorým nakrúca už šiesty film, na dôchodok ešte vôbec nepomýšľa. „Som čerstvý sedemdesiatnik, dostávam Zlatú kameru, ale ešte nekončím, ešte mám niečo rozrobené,“ zasmial sa Ďuriš, ktorý stál aj za kamerou medzinárodne oceňovaného filmu Nejasná správa o konci sveta (1997).

Piatkovú filmovú noc otvorila snímka Danny Collins

Vedúci Ateliéru kameramanskej tvorby na VŠMU si s nostalgiou zaspomínal na dlhoročnú kariéru. „Naša generácia nakrúcala podstatnú časť filmov na klasickú surovinu. Digitálna kinematografia podstatne zmenila systém natáčania. Naše natáčanie bolo krásne, magické, odrazu sa táto poetika stráca. Osobne si myslím, že akonáhle skončí negatív, bude to koniec jednej krásnej éry svetovej kinematografii. Táto Zlatá kamera mi tú zlatú éru bude určite pripomínať,“ dodal najnovší laureát ocenenia Zlatá kamera.

Piatkovú filmovú noc v Posádkovom klube armády v Trenčíne následne otvorila snímka Danny Collins (2015) amerického režiséra Dana Fogelmana s legendárnym Al Pacinom v hlavnej úlohe. Oceňovanie hviezd na Art Film Feste sa však nekončí. Už 26. júna do Trenčianskych Teplíc zavíta výnimočný slovenský herec, ktorý sa presadil aj v zahraničí, Juraj Kukura, aby si prevzal ocenenie Hercova misia.

Na návštevníkov 23. ročníka filmového festivalu Art Film Fest čaká spolu 125 filmov z 50 krajín sveta. Chýbať nebudú snímky, ktoré získali ocenenia na slávnych svetových festivaloch v Cannes, Berlíne, Sundance či Benátkach, ako aj slovenské novinky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aňa GeislerováJuraj Kukura