Začal sa osemmesačný simulovaný pobyt na Marse

Odštartovali osemmesačný simulovaný pobyt na Marse
Experiment má pomôcť vedcom lepšie pochopiť výkony a správanie sa človeka počas dlhých vesmírnych misií. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Na Havaji sa vo štvrtok začal vedecký experiment zameraný na simulovanie podmienok astronautov na planéte Mars. Šesť ľudí vstúpilo do špeciálnej kupoly umiestnenej na vrchole sopky Mauna Loa, kde strávia nasledujúcich osem mesiacov v izolácii.

Ide už o piatu experimentálnu misiu v rámci projektu HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation), ktorý organizuje University of Hawaii spoločne s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Informovali o tom predstavitelia Havajskej univerzity.

Experiment má pomôcť vedcom lepšie pochopiť výkony a správanie sa človeka počas dlhých vesmírnych misií, keďže NASA perspektívne plánuje let s ľudskou posádkou na 56 miliónov kilometrov vzdialenú červenú planétu. Cesta na Mars je dlhodobým cieľom amerického vesmírneho programu. Skupina dobrovoľníkov v zložení Laura Lark, Ansley Barnard, Samuel Payler, James Bevington, Joshua Ehrlich a Brian Ramos bude realizovať v teréne s rozlohou 365 metrov štvorcových geologické práce a základné každodenné úlohy.

Vrchol vulkánu Mauna Loa s malým množstvom vegetácie sa nachádza v nadmorskej výške 2500 metrov. Šestica nebude mať žiaden kontakt s okolitým svetom. Komunikácia s kontrolným tímom bude s oneskorením 20 minút, čo zodpovedá dĺžke prenosu rádiových vĺn zo Zeme na Mars.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír