Začal sa proces s lídrami červených tričiek

Thajsko, súd
Foto: SITA/AP

BANGKOK 16. augusta (WEBNOVINY) – Tri mesiace po nepokojoch v Bangkoku sa v hlavnom meste Thajska začal proces so šestnástimi z devätnástich lídrov protivládnych červených tričiek. Na súd v Bangkoku ich priviezli spútaných a oblečených v oranžových odevoch. Štátna prokuratúra ich obviňuje z teroristických činov a vyvolávania nepokojov. Mužov zatkli v máji s pomocou pancierových vozidiel počas násilného vyprázdnenia oblasti Bangkoku obsadenej červenými tričkami a ich prívržencami. Jedného obvineného prepustili na kauciu, uviedol denník Bangkok Post. Dvaja ďalší sú poslanci a chráni ich poslanecká imunita. Vláda zároveň zrušila výnimočný stav v troch provinciách. V Bangkoku a šiestich susediacich provinciách nariadenie platí naďalej. K tomu patria zvláštne právomoci bezpečnostných jednotiek a zákaz demonštrácií.

Predstavitelia turistického priemyslu žiadajú zrušenie výnimočného stavu, inak „zahraničné vlády neodvolajú varovnania pred cestou do Thajska„, čo spôsobí veľké straty pre krajinu.

Nepokoje v thajskej metropole sa začali v apríli a trvali niekoľko týždňov. Akcia takzvaných červených tričiek si vyžiadala najmenej 90 mŕtvych a 1900 zranených. Vláda preto vyhlásila v jednej tretine krajiny výnimočný stav, ktorý zakazuje verejné zhromaždenia viac ako piatich ľudí a dáva bezpečnostných orgánom právo zadržať osoby na 30 dní bez vznesenia obvinenia.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom