Začal sa proces v kauze Judáš, bývalému policajnému funkcionárovi Rehákovi hrozí až 12 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 19. januára 2022, 12:02

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v stredu začalo hlavné pojednávanie v kauze Judáš s bývalým riaditeľom útvaru zvláštnych policajných činností Jozefom R., ktorý je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku.

Ešte pred pojednávaním obžalovaný uviedol, že sa cíti byť nevinný. Expolicajtovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.

Vypočuť chcú novinárku a prokurátora

Obhajoba namieta účasť novinárky Júlie Mikolášikovej, ktorá s obžalovaným robila rozhovor pred podaním obžaloby a chcú ju vypočuť ako svedka k prvému skutku. Tiež namieta prítomnosť dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Petra Kysela, ktorého chce obhajoba taktiež vypočuť ako svedka.

Obhajoba nevedela, že práve Kysel bude túto vec dozorovať, lebo mu ju opätovne pridelili pre zaneprázdnenosť iného prokurátora. K návrhu prokurátor Kysel uviedol, že pokiaľ nebude zbavený mlčanlivosti, tak nebude môcť byť vypočutý v tejto trestnej veci.

Obidvoch svedkov obhajoba nenavrhla podľa obhajcu skôr, lebo nedôverujú orgánom činným v trestnom konaní a chcú ich vypočutie pred súdom.

Odmietli dohodu o vine a treste

Sudca po krátkom prerušení pojednávania uviedol, že súd odmietol vykonať ako dôkaz výsluch novinárky aj prokurátora ako svedkov na hlavnom pojednávaní v tejto trestnej veci. Podľa sudcu bolo okrem iného dosť času zo strany obhajoby pre takéto návrhy.

Dohodu o vine a treste odmietol následne prokurátor aj obžalovaný. Prokurátor prečítal obžalobu, kde v prvom skutku obžaloval Jozefa R., že v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo“ v organizovanej skupine Sýkorovci, pre ktorú mal zisťovať informácie z prostredia polície. V ďalších dvoch skutkoch ho obžaloval z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári.

„Obžalobu považujeme za nedôvodne podanú a minimálne predčasne podanú,“ uviedol obhajca s tým, že je postavená len na výpovediach kajúcnikov, ktorí za svoje výpovede požívajú výhody. Obžalovaný prehlásil, že vo vzťahu ku všetkým trom skutkom je nevinný a bude vypovedať.

Bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Dve dohody o vine a treste

Pôvodne v rámci kauzy Judáš stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili.

Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

Dvaja obvinení sa odvolali

Ďalšími obvinenými v tejto kauze boli bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter G. a bývalý policajt Ladislav V. Dvojicu Špecializovaný trestný súd uznal v októbri minulého roku za vinnú z korupcie, pričom Petrovi G. uložil trest 11 rokov väzenia a Ladislavovi V. 10 rokov väzenia. Proti verdiktu sa odvolali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris BeňaDaniel ČechJozef RehákMilan LučanskýPeter Kysel
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRSIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry