Začal sa siedmy Filmový festival inakosti s LGBTI tematikou

Zivot adele inakost
Snímka z filmu Život Adéle (2013). Foto: facebook.com

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – V bratislavskom Kine Lumière sa v stredu večer začal siedmy ročník Filmového festivalu inakosti (FFi) zameraného na snímky s LGBTI tematikou.

Záštitu nad podujatím, ktorého patrónmi sú opäť herečka Zuzana Kronerová a herec Richard Stanke, prevzal minister spravodlivosti a predseda Výboru pre práva LGBTI osôb Tomáš Borec.

Minister sa na slávnostnom otvorení nezúčastnil osobne, preto sa návštevníkom a návštevníčkam prihovoril aspoň prostredníctvom listu, ktorý prečítal Martin Macko z Iniciatívy Inakosť.

„Každý rok sa nám darí s ponukou o záštitu nad týmto festivalom oslovovať člena vlády. Tak sme urobili aj tento rok,“ uviedol Macko s tým, že ich tohtoročný výber každý pochopí po prečítaní spomínaného listu.

„Ide o podujatie, ktoré je dôležité nielen svojím umeleckým obsahom, ale aj presahom do oblasti ochrany ľudských práv a slobôd. Tak, ako si festival za posledných sedem rokov postupne nachádzal väčšiu a pozitívnejšiu odozvu u ľudí, tak sme boli v poslednom období svedkami malých, ale dôležitých krokov v prospech zvyšovania tolerancie spoločnosti voči komunite LGBTI ľudí,“ napísal minister a zároveň upozornil na zriadenie Výboru pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) osôb, ktorému predsedá.

Video: Spot FFi | Slovak Queer Film Festival trailer (2013)

Filmom proti diskriminácii

Ukázalo sa totiž podľa neho, že je vhodnou platformou na hľadanie rozumných riešení v záujme predchádzania diskriminácii LGBTI ľudí. Osobitne pritom vyzdvihol schválenie sprísneného zákona v prípade trestných činov spáchaných z nenávisti pre sexuálnu orientáciu, ktoré zároveň zaradili medzi trestné činy extrémizmu, pri ktorých môžu orgány činné v trestnom konaní nasadzovať účinnejšie nástroje na ich odhaľovanie.

PRIDE Dúhové Košice 2013
Účastníčky pochodu za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí, za ich spoločenské a politické zrovnoprávnenie PRIDE Dúhové Košice 2013. Košice, 28. september 2013. Foto: SITA/Miroslav Vacula

„Verím, že aj siedmy ročník festivalu prispeje k ďalšiemu prekonávaniu predsudkov voči LGBTI komunite, a celkovo k vyššej citlivosti spoločnosti na práva menšín,“ uzavrel Borec svoj list.

Jedným z hlavných partnerov podujatia je švajčiarske veľvyslanectvo v Bratislave a preto sa prítomným prihovoril aj veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie na Slovensku Christian Fotsch.

„Som presvedčený, že tento typ festivalu, rovnako ako Gay Pride alebo Queer Business Forum, z nás robia tolerantnejšiu a otvorenejšiu spoločnosť, ktorá dokáže ukázať svoju rôznorodosť,“ skonštatoval. Vo Švajčiarsku bola podľa jeho slov v súvislosti s právami LGBTI ľudí podobná situácia pred 20 až 25 rokmi.

„Prostredníctvom akcií, ako je tento festival, a tiež vďaka coming outom televíznych osobností, ktoré boli známe širokej verejnosti, sme zaznamenali veľmi rýchly posun, vďaka ktorému populácia akceptovala gejov, lesby, transrodových a intersexuálnych ľudí ako svoju súčasť a prestala sa na nich pozerať ako na niečo zvláštne,“ vysvetlil a zároveň vyjadril potešenie, že sa ambasáda môže podieľať na organizovaní FFi.

Video: LIBERACE! (2013) oficiální CZ HD trailer Behind the candelabra

Festival otvoril Robert Vano

Festival napokon oficiálne otvoril slovenský fotograf žijúci v Prahe Robert Vano, ktorý poznamenal, že rád podporí všetko, čo môže a poďakoval organizátorom za pozvanie.

Robert Vano
Foto: Robert Vano/Robert Vano Gallery

„Mám tiež podobné skúsenosti. V šesťdesiatomdeviatom v New Yorku som si počas Stonewallských nepokojov myslel, že to bude moja jediná demonštrácia. Odvtedy chodím po svete so svojími nahými chlapcami – od Paríža po Moskvu a všade, kde je potreba,“ uviedol a pozval všetkých na svoju prednášku spojenú s premietaním dokumentárneho filmu 13. komnata Roberta Vana, ktorú organizátori pripravili na 20:30.

Siedmy ročník FFi potrvá do 27. októbra. Filmové projekcie sa budú konať v Kine Lumiere, sprievodný program zas v Štúdiu 12, Deja Vu bare, OSF a KC Dunaj.

Festival aj tento rok ponúkne niekoľko oceňovaných titulov, vrátane víťazného filmu tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ktorým je dráma Život Adele (2013) režiséra Abdellatifa Kechicha alebo snímky Liberace (2013) Stevena Soderbergha, v ktorej stvárnili hlavné postavy Michael Douglas a Matt Damon. Otváracím filmom podujatia bola poľská dráma V mene… (2013) Małgorzaty Szumowskej.

Video: Trailer k filmu Život Adéle (2013)

Sprievodný program festivalu tvoria tiež workshopy a diskusie, na ktorých vystúpia pozvaní odborníci a odborníčky. V priestoroch OSF na Baštovej ulici sa bude vo štvrtok 24. októbra diskutovať na tému LGBT aktivizmus v kresťanskej krajine, v Deja Vu bare na Špitálskej ulici sa zas v sobotu a nedeľu uskutočnia tri workshopy. V utorok 29. októbra sa potom v KC Dunaj na Námestí SNP uskutoční ešte panelová diskusia s názvom LGBT a jej priaznivci na pracovisku.

Tento ročník FFi sa realizuje aj v rámci projektu Dúhový rok, ktorého cieľom je zmiernenie homofóbie a zlepšenie spoločenskej akceptácie LGBTI ľudí na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matt DamonMichael DouglasRobert VanoTomáš BorecZuzana Kronerová