Začala pracovať komisia pre financovanie cirkví

Cirkev
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Názory na súčasný spôsob financovania cirkví a skúsenosti s ním boli témou prvého stretnutia Expertnej komisie na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností, ktoré sa konalo v utorok 28. júna na Ministerstve kultúry (MK) SR.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa MK SR Eva Chudinová, členovia komisie sa tiež dohodli, „že na nasledujúcich stretnutiach predložia analýzy súčasného stavu v Slovenskej republike a okolitých štátoch, ktoré budú podkladom na hľadanie nového modelu financovania cirkví. Ďalšie stretnutie Expertnej komisie sa uskutoční na jeseň tohto roku“.

Komisia vznikla na základe dohody ministra kultúry Daniela Krajcera a predstaviteľov registrovaných cirkví a náboženských spoločností na stretnutí na hrade Červený Kameň 24. februára. Expertná komisia má trinásť členov. Ministerstvo kultúry, Konferencia biskupov Slovenska, Ekumenická rada cirkví do nej nominovali po štyroch členov, Ústredný zväz židovských náboženských obcí jedného člena.
„Otvorenie diskusie na tému financovania cirkví predpokladá aj aktuálne programové vyhlásenie vlády SR, v ktorom sa konštatuje:

‚Vláda SR bude naďalej rozvíjať doterajšiu úspešnú spoluprácu a korektný dialóg s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností a otvorí celospoločenskú diskusiu o problematike financovania cirkví‘. Úlohou komisie je najmä príprava konkrétnych odborných podkladov k optimálnemu modelu financovania cirkví a odborná diskusia k tejto problematike,“ dodala hovorkyňa MK SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom