Začala sa kúpacia sezóna, kontrolovali jazerá a bazény

Kupalisko, dieta, leto, teplo, kupanie, bazen
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Minulý týždeň sa začala kúpacia sezóna, svoju prevádzku tak spustili viaceré umelé aj prírodné kúpaliská. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na svojej internetovej stránke.

Úrad vydal k 21. júnu povolenie na prevádzku pre 10 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody po celom Slovensku.

V Bratislavskom kraji majú vyhovujúcu kvalitu vody jazerá Zlaté piesky, Kuchajda a Slnečné jazerá v Senci. V Prešovskom kraji to je Veľká Domaša – Tíšava a Veľká Domaša – Valkov, v Banskobystrickom vodná nádrž Teplý Vrch – pláž Ormet, Ružiná pri obci Divín a Zelená voda – Kurinec.

V Košickom kraji dostali povolenie na prevádzku Zemplínska šírava – Kamenec a Zemplínska šírava – Paľkov. Ďalších sedem prírodných kúpalísk je stále v štádiu príprav a schvaľovania prevádzky. V tomto prípade ide o prírodné kúpalisko v Rimavskej Sobote v Banskobystrickom kraji, Vinianske jazero, Zemplínsku šíravu – Hôrku, ako aj prírodné kúpalisko Jazero Košice. Tie sa nachádzajú v Košickom kraji.

V Žilinskom kraji čaká na povolenie plážové kúpalisko Liptovská Mara – Liptovský Trnovec. Tu sa otvorenie predpokladá 1. júla. V štádiu schvaľovania prevádzky sú aj kúpaliská v Trnavskom kraji, a to rekreačná oblasť Gazarka Šaštín Stráže a rekreačná oblasť Kunovská priehrada.

Kontroly na jazerách

Veľký Draždiak je vhodný na kúpanie

Voda v petržalskom jazere Veľký Draždiak je podľa minulotýždňových meraní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vhodná na kúpanie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová.

Veľký Draždiak však nie je v zozname pravidelne kontrolovaných vodných plôch, pretože nespĺňa bezpečnostné kritériá. Podľa Nosálovej ho budú kontrolovať dva až trikrát za sezónu.

Podobne ako vlani, aj tento rok Petržalka na Veľkom Draždiaku zabezpečí vodnú záchrannú službu. Ako informovala petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, o bezpečnosť návštevníkov sa od 27. júna do 31. augusta od 10:00 do 19:00 postarajú dvaja vyškolení pracovníci, ktorí budú prepojení na Integrovaný záchranný systém.

Ako informovala Platznerová, vodná záchranná služba bude na označenom stanovišti, k dispozícii budú mať záchranný čln, plavčícky a záchranársky výstroj. „Aj napriek odbornému dohľadu odporúča petržalská samospráva všetkým návštevníkom Veľkého Draždiaka, aby nepreceňovali svoje schopnosti a správali sa zodpovedne a disciplinovane,“ upozorňuje Platznerová.

Veľký Draždiak s rozlohou približne 13 hektárov je prírodné kúpalisko v bratislavskej Petržalke, ktoré vzniklo na začiatku 80-tych rokov po ťažbe štrku. Nachádza sa medzi areálom Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici a Chorvátskym ramenom. Jazero nemožno verejne spravovať ako kúpalisko, pretože nad ním prechádza elektrické vedenie veľmi vysokého napätia. Kúpanie v jazere je teda možné iba na vlastné nebezpečenstvo. O čistotu jazera a jeho okolia sa stará petržalská samospráva.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) kontrolovali na jazerách pripravenosť, odoberali tiež vzorky vody. Ak zistili nejaké nedostatky, ukladajú opatrenia na ich odstránenie.

Stále pokračuje aj monitoring kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách, ktoré nemajú prevádzkovateľa.

Výsledky odberov z 24. a 25. týždňa potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody aj na iných prírodných vodných plochách, ktoré nemajú organizovanú rekreáciu. Ide o vodnú nádrž Duchonka, Ružinú pri obci Ružiná, banskoštiavnické jazerá – Dolno Hodrušské, Veľké Richňavské, Počúvadlianske, Vindšachtské jazero a Veľké Kolpašské jazero.

Vyhovujúcu kvalitu vody má aj jazero Pod Bukovcom a Ružín v okrese Košice, jazerá vo všetkých strediskách Zemplínskej šíravy a Veľkej Domaši a aj jazerá na Vodnom diele Oravská priehrada.

Úrady odberali vzorky vôd na kúpanie tiež na Kuchajde, Vajnorskom jazere, Veľkom Draždiaku, v Čunove, Rusovciach – Candell, na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom, na jazere TONA v Šuranoch, jazere Úhorná a na Turzovskom jazere, ale aj na jazere Ružín a jeho prítokoch v okrese Gelnica a vo všetkých strediskách Zemplínskej šíravy.

Dňa 20. júna odoberali vodu aj na Šulianskom jazere, kde pre zaplavenie povodňami v uplynulom období nariadili obciam, v katastri ktorých sa jazero nachádza, aby informovali obyvateľov a rekreantov, že v Šulianskom jazere sa dá kúpať len na vlastné riziko. Voda v ňom je zakalená, a teda nie je vhodná na kúpanie.

Sezóna začala aj na umelých kúpaliskách

Kupalisko, dieta, leto, teplo, kupanie, bazen
Foto: SITA/Martin Havran

V prípade umelých kúpalísk malo na konci minulého týždňa povolenie na prevádzku 101 kúpalísk, na nich 355 bazénov.

Svoju prevádzku spustili minulý týždeň viaceré kúpaliská – Kúpalisko Chalmová, Letné kúpalisko Nitra, Termálne kúpalisko Horné Saliby, Termálne kúpalisko Topoľníky, Kúpalisko Bardejovské Kúpele, Letné kúpalisko TRITON Košice, Letné kúpalisko Svidník, Letné kúpalisko Hnúšťa, Letné kúpalisko Lučenec a Mestské kúpalisko Bytča.

Vzhľadom na nedostatočnú pripravenosť a chýbajúce výsledky rozborov kvality vody zatiaľ RÚVZ nepovolil prevádzku 33 kúpaliskám.

Príprava na sezónu prebieha na mnohých kúpaliskách. Ide o Kúpalisko MŠK ISKRA Petržalka, Letné kúpalisko Malacky, Zámockú záhradu Hlohovec, Kúpalisko Dobrá Voda, Mestské kúpalisko Senica, Termálne kúpalisko Tvrdošovce, Termálne kúpalisko Diakovce, Kúpalisko Veľké Úľany, Letné kúpalisko Čalovec, Wellness centrum Komárno, Plážové kúpalisko Prievidza, Letné kúpalisko – Brezová pod Bradlom, Letné kúpalisko SAMŠPORT Myjava, Letné kúpalisko Trenčín – Sihoť, Letné kúpalisko Revúca, Plážové kúpalisko Tornaľa, Letné kúpalisko Klenovec, Kúpalisko Detva, Obecné kúpalisko Strelníky, Letné kúpalisko Podbrezová.

Na východnom Slovensku požiadali prevádzkovatelia o schválenie prevádzky pre Letné kúpalisko Makovica, Letné kúpalisko Nižná Polianka, Letné kúpalisko na Družstevnej ulici v Bardejove, Wellness Santovka, Letné kúpalisko sídl. III v Prešove, Letné kúpaliská Stropkov, Sobrance, Rožňava, Gemerská Hôrka, Košická Belá, Lipany a Letný areál MKP v Košiciach a letného bazéna SO 03 a Paľkov na Zemplínskej šírave. Na sezónnu prevádzku sa pripravujú aj vonkajšie bazény pri niektorých hoteloch a penziónoch ako napríklad v Penzióne SCHWEINTAAL, Hoteli Biatlon Osrblie a v Hoteli GARDEN Medzev.

Kúpaliská mimo prevádzky

Kupalisko, leto, teplo, kupanie, bazen
Foto: SITA/Martin Havran

Niektoré kúpaliská zostanú počas sezóny mimo prevádzky. Hlavným dôvodom je nevyhovujúci technický stav. Zatvorené bude napríklad Kúpalisko VINICA či Kúpalisko Koprovnica.

Pre prebiehajúce rekonštrukčné práce bude mimo prevádzky Termálne kúpalisko Kováčová. Z prevádzkových dôvodov je dočasne mimo prevádzky tiež Krytá plaváreň v Čadci.

Na kúpalisku Wellness Santovka vykonal úrad Štátny zdravotný dozor. RÚVZ totiž dostal podnet, že sa na kúpalisku nenachádzajú plavčíci. Pri kontrole zistili, že kúpalisko funguje bez rozhodnutia RÚVZ v Leviciach.

Nepadlo rozhodnutie, aby mohlo byť uvedené do prevádzky bez zabezpečenia plavčíka. Prevádzkovateľovi uložil úrad opatrenia a začne sa správne konanie vo veci uloženia pokuty. Správne konanie bolo začaté z dôvodu nepredloženia výsledkov rozborov vody na kúpanie aj v prípade prevádzkovateľa Hotela Therma v Dunajskej Strede.

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku sa nachádzajú na webovej stránke www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom