Začali výstavbu najnáročného úseku D1

Fico
Foto: SITA/Jozef Hulka

ŽILINA 5. februára (WEBNOVINY) – Na najdôležitejšom, technicky najkomplikovanejšom a možno aj najdrahšom úsek diaľnice D1 medzi Žilinou a Martinom v piatok začali výkopové práce. Pri oficiálnom začatí výstavby úseku Hričovské Podhradie- Dubná skala premiér Robert Fico uviedol, že v týchto dňoch sa doťahuje finančné uzatvorenie projektu a celý úsek by mal byť hotový a sprejazdnený v polovici roka 2014. Predčasné práce, ktoré zahŕňajú výrub stromov, prekládku sietí ako aj prípravu stavenísk a tunelových profilov potrvajú od februára do júna, kedy by sa už mala začať samotná výstavba.

Výstavba všetkých štyroch na seba nadväzujúcich úsekov Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka – Višňové, diaľničný privádzač Lietavská Lúčka a Višňové – Dubná Skala bude financovaná z tretieho balíka projektov verejno-súkromného partnerstva tzv. PPP projektov. Samotné stavebné práce by mali stáť 1,94 mld. eur, s tridsaťročnou údržbou, prevádzkou aj rekonštrukciou 31 kilometrov diaľnice to budú približne štyri miliardy eur. Za tridsať rokov trvania koncesnej lehoty od ukončenia stavebných prác by podľa predbežných výpočtov mal štát koncesionárovi postupne splatiť celkovo 8,545 mld. eur.

Podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho ide o technicky najkomplikovanejší a z pohľadu dopravnej intenzity najdôležitejší úsek slovenskej diaľnice D1. Z celkových 31 kilometrov tvoria viac ako 18 kilometrov tri tunely a 28 mostov. Najdlhší slovenský tunel Višňové- Dubná skala Vážny v piatok pokrstil menom Hoblík, podľa kopca nad tunelom. Úsekom medzi Žilinou a Martinom popod hrad Strečno prejde v súčasnosti 30 tis. vozidiel denne.

Koncesnú zmluvu so spoločnosťou Žilinská diaľnica, s.r.o. podpísal minister Vážny 22. januára. Hlavným koncesionárom je nemecká firma Hochtief PPP Solutions GmbH, ktorá má v spoločnosti na osobitné účely rovnaký podiel ako partnerská Alpine Bau GmbH/ FCC Construcción S.A.. Spoločnosť Hochtief PPP Solutions a Alpine Bau už úspešne spolupracujú v Rakúsku na projekte diaľnice A5 (Ypsilon) PPP, ktorá bola minulý týždeň slávnostne otvorená pre dopravu.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico