Začalo sa hlavné pojednávanie v kauze vraždy Sýkoru

Vladimír Jánoš
Budova Okresného súdu v Prievidzi, kde prebiehalo pojednávanie s exposlancom NR SR. Prievidza, 10. marec 2015. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Na Okresnom súde Bratislava I sa v utorok začalo hlavné pojednávanie v prípade vraždy bossa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru z roku 1997.

Pred súd sa postavili štyria obžalovaní. Ľuboša F. označuje obžaloba za organizátora vraždy, Marek. L., Richard B. a Milan M. sa na skutku podieľali ako spolupáchatelia.

Organizátor vraždy vinu odmieta

Pojednávanie sa začalo výsluchom Ľuboša F. Ten akúkoľvek spojitosť s vraždou Sýkoru poprel s tým, že boli kamaráti a často sa stretávali. V čase smrti Sýkoru sa podľa vlastných slov nachádzal v Nitre. „Bol to šok, keď Mira zastrelili,“ vyhlásil s tým, že spájanie s vraždou ho uráža.

Ľuboš F. takisto vyhlásil, že spomedzi troch spoluobžalovaných, ktorí vedľa neho sedia, pozná len Richarda B., aj s tým sa však zoznámil až niekedy v roku 2001, teda v čase po vražde Sýkoru. Zároveň spochybnil korunného svedka obžaloby, ktorým je Róbert T. Ten sa podľa svojej výpovede na vražde Sýkoru tiež zúčastnil.

Podľa Ľuboša F. si však svedok vymýšľa a prokuratúra len kopíruje postup z prípadu Čongrády. Ľuboš. F. bol totiž stíhaný aj v prípade tejto vraždy, jeho stíhanie však neskôr zastavili. Podľa obžalovaného Sýkoru zavraždili ako odplatu za dvojnásobnú vraždu, na ktorej sa podieľal. „Sýkora zaplatil za špinavosti, ktoré sa dejú v Bratislave a ja s tým nemám nič spoločné,“ dodal.

Richard B. nevidí dôvod svojho podielu na vražde

Následne pred súdom vypovedal aj obžalovaný Richard B. Povedal, že v čase vraždy Sýkoru viedol život úspešného podnikateľa a Sýkoru videl dvakrát v živote a nikdy sa s ním nerozprával. Preto nevidí dôvod, prečo by sa mal podieľať na jeho vražde. „Nevedel by som zastreliť ani zviera, nieto človeka,“ povedal s tým, že ani neabsolvoval základnú vojenskú službu a nevie narábať so zbraňami.

Richard B. tiež potvrdil, že s Ľubošom F. sa poznajú od roku 2001. Ostatných spoluobžalovaných pozná podľa vlastných slov len zbežne. Svedka Róberta T. vraj nepozná vôbec. Pojednávanie bude pokračovať v stredu výsluchom ďalších obžalovaných.

Podľa prokuratúry tvorili štyria obžalovaní skupinu, do ktorej patrili dnes už nebohí Peter K., prezývaný Duran a Radoslav L. Na vražde Sýkoru mal podľa prokuratúry záujem predovšetkým Duran, pričom išlo o vplyv v podsvetí. Duran nakoniec zahynul krátko po Sýkorovi pri výbuchu auta.

Miroslava Sýkoru, zakladateľa takzvanej skupiny sýkorovcov, zastrelili vo februári 1997 na parkovisku pred bratislavským hotelom Holiday Inn. Na následky zranení zomrel v nemocnici aj jeho telesný strážca Peter R.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš F.