Aktualizované: Najvyšší súd vynesie verdikt nad „sýkorkami“, člen senátu Harabin sa sťažuje na nezákonnosti

Štefan Harabin
Sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.
  • aktualizované 12. júna 14:43

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR vynesie verdikt v odvolacom konaní s údajným vedením zločineckej skupiny sýkorovcov v stredu. V utorok sa senát oboznámil so spisovým materiálom a strany konania odprezentovali záverečné návrhy.

Na pojednávaní sa osobne zúčastnili Róbert L., zvaný Kýbel, Ivan C., prezývaný Vincko, a v iných prípadoch na doživotie odsúdený Alojz Kromka, známy ako Lojzo Čistič.

Ďalším súdeným v tomto prípade bol Jozef R., známy ako Čapica. Ten si odpykáva právoplatný trest v Maďarsku a podľa jeho advokáta neprejavil záujem zúčastniť sa na zasadnutí súdu. Keďže však nezaslal súhlas s konaním v jeho neprítomnosti, súd ho vylúčil na samostatné konanie.

Martin Bihári prezývaný Rus nepodal odvolanie voči vine alebo uloženému 23 ročnému trestu, ale iba voči výške odškodného pre poškodených.

Právni zástupcovia vo svojich záverečných návrhoch požadovali zrušenie rozsudku a vrátenie veci na prvostupňový súd. Argumentovali tiež nezákonným zložením senátu. Podľa Lojza Čističa by na lavici obžalovaných mali sedieť aj „kajúcnici, hrobári a kanibali, ktorí si z prokurátorov vyobchodovali beztrestnosť“.

Harabin avizuje trestné oznámenia

Ešte pred oboznamovaním spisového materiálu si v utorok zobral slovo člen senátu Štefan Harabin a tiež argumentoval nezákonným zložením senátu.

Senát pod jeho vedením dvakrát zrušil verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a vec mu nakoniec odňal a prikázal ju Krajskému súdu v Banskej Bystrici. Prokurátor následne podal návrh na opätovné pridelenie veci ŠTS, čomu iný senát NS SR vyhovel. Podľa Harabina je však tento krok nezákonný.

Podľa Harabina prokurátor na takýto krok nemá právo a Krajský súd Banská Bystrica nemal odňatie veci akceptovať. Predsedníčka NS SR Daniela Švecová podľa neho tiež nezákonne zmenila zloženie senátu, ktorého bol on pôvodne predsedom.

Zákonným senátom vo veci je teda podľa Harabina len jeho pôvodný senát. Preto avizoval podanie trestného oznámenia na Švecovú, prokurátora, senát Krajského súdu Banská Bystrica, senát ŠTS, ktorý prípad pojednával a tiež na členov senátu NS SR, ktorého je momentálne členom.

Tri doživotné tresty

Špecializovaný trestný súd v tomto prípade obžalovaným v novembri 2017 uložil tri tresty odňatia slobody na doživotie. Odsedieť by si ich mali konkrétne Róbert L., zvaný Kýbel, Ivan C., zvaný Vincko a Jozef R, prezývaný Čapica.

Ďalší obžalovaný Martin Bihári, zvaný Rus, dostal trest v dĺžke 23 rokov. U Alojza Kromku, zvaného Lojzo Čistič, senát uznal vinu, ale ďalší trest neuložil, pretože Čistič si už odpykáva doživotie za predchádzajúce trestné činy. Rovnaké tresty senát ukladal aj v marci 2016 a v apríli 2017. Najvyšší súd však verdikty dvakrát zrušil.

Súd uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

Hlavné pojednávanie sa začalo v januári 2015

Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roku 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie.

Na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranovú písomnosť. V nej odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania skupiny po smrti Sýkoru. Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky.

Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral, tvrdil.

Hlavné pojednávanie so sýkorovcami sa začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta L., Martina Biháriho a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Biháriho, zvaného Rus a o dva týždne v Nemecku Róberta L.. Tým sa proces predĺžil. Na pojednávaní nebol prítomný Jozef R., ktorý je vo výkone trestu odňatia slobody na doživotie v Maďarsku za trestnú činnosť u našich južných susedov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela ŠvecováŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR