Záchranár, ktorý zahynul v Slovenskom raji, plnil ľuďom sny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Slovenskom Raji sa zrútil vrtuľník, nik neprežil
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD/VYSOKÉ TATRY 20. júla (WEBNOVINY) – Záchranári Horskej záchrannej služby vyjadrili najhlbšiu sústrasť rodinám, kolegom, kamarátom zosnulých záchranárov, ktorí sa stali obeťami leteckého nešťastia v Slovenskom raji.

„Táto tragédia zasiahla srdcia mnohých z nás,“ uviedli po páde záchranárskeho vrtuľníka do rokliny záchranári. Medzi štyrmi obeťami bol aj ich kolega, náčelník HZS Dušan Leskovjanský. Ako píšu vo vyjadrení zverejnenom na svojej internetovej stránke, Leskovjanský bol oddaný svojmu povolaniu horského záchranára a horského vodcu.

Obrazom: Tragická havária vrtuľníka v Slovenskom raji

Každú minútu svojho života strávil v lone prírody

„Len málo ľudí má taký vrúcny vzťah k prírode, ako ho mal náš kolega a náčelník Dušan. Azda najviac to dokumentuje jeho snaha tráviť každú minútu svojho života v lone prírody v tom, že trvalé bývanie pre seba a svoju rodinu zabezpečil uprostred hôr Slovenského raja. Úprimnosť tohto svojho vzťahu k prírode prenášal i na nás, svojich kolegov. Neustále nás viedol k bdelosti a ostražitosti pre prípad nutnosti záchrany ľudského zdravia a životov. Pritom nám bol sám príkladom, ochotný vždy a za každých okolností či už organizovať záchranné akcie alebo sám aktívne ľudí zachraňovať. Tento jeho odkaz si my, jeho najbližší kolegovia, ponesieme vo svojom vnútri do ďalšieho nášho života záchranárov v horách,“ spomína na svojho kolegu horský záchranár Dezider Hudák.

Dušan Leskovjanský sa narodil 16. decembra 1978 v Spišskej Novej Vsi, kde prežil aj detstvo. Už ako pätnásťročný sa stal členom Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Po ukončení gymnázia, pokračoval v štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave v odbore geodézia a kartografia. Po ukončení vysokoškolského štúdia v roku 2002 nastúpil na výkon civilnej služby v Spišskej katolíckej charite v Spišskej Novej Vsi, neskôr pracoval v Spojených štátoch amerických ako sociálny pracovník.

Dušan pomáhal ľuďom podľa záchranárov naplniť si svoje sny

Po návrate v roku 2006 sa stal profesionálnym záchranárom na Oblastnom stredisku Horskej záchrannej služby Slovenský raj, v roku 2011 aj jeho náčelníkom a v to istom roku aj horským vodcom. Dušan mal rád hory, pomáhal ľuďom naplniť si svoje sny a ako horský vodca ich sprevádzal najmä po Vysokých Tatrách, píšu záchranári.

Koncom júla roku 2013 prešiel spolu s kolegom, horským záchranárom a horským vodcom Rastislavom Šrobom hlavný hrebeň Vysokých Tatier v priebehu troch dní. Zostali po ňom dve dcéry Eva, Zuzana a syn Jakub.

Správu o tragickej havárii prijali s hlbokým dojatím aj členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru (THS-DZ) vo Vysokých Tatrách. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré médiám poskytol v mene Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru jej predseda Jaroslav Švorc. „Skláňame sa nad pamiatkou obetí tejto tragédie a vyjadrujeme našu úprimnú sústrasť rodinám a ostatným pozostalým. Tragédia nám vzala priateľov a kolegov, s ktorými sme sa stretávali počas výcvikov, záchranných akcií, ale i v bežnom živote,“ uviedol Švorc.

V Slovenskom Raji sa zrútil vrtuľník, nik neprežil
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Čierna zástava vlaje aj na mestskom úrade v Poprade

Ranou pre mesto Poprad jeho primátor Jozef Švagerko označil piatkovú leteckú tragédiu v Slovenskom raji, pri ktorej zahynuli všetci štyria členovia havarovaného vrtuľníka. Na mestskom úrade v týchto dňoch vlaje čierna zástava. „Boli to záchranári od nás z Popradu, zachraňovali nielen našich občanov, ale aj zahraničných turistov, boli stále v nasadení, riešili ťažké situácie, kde išlo o život, a nakoniec sme im my nedokázali pomôcť,“ uviedol primátor, ktorý dve z obetí osobne poznal.

Pomoc pri záchrane života v minulosti poskytovali aj jeho otcovi. Švagerko v pondelok zároveň vyjadril sústrasť rodinám, ktoré počas tragédie prišli o svojich najbližších. Ako povedal, mesto je v súčasnosti k dispozícii aj spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE), ktorej vrtuľník patril. „Uvidíme, čo budú potrebovať a akým spôsobom budeme môcť byť nápomocní,“ dodal.

Organizátori P15 vyzvali k modlitbe za zosnulých záchranárov

Organizátori Národného stretnutia mládeže P15, ktoré sa uskutoční v Poprade o dva týždne, vyzývajú ľudí k modlitbe za obete leteckej tragédie v Slovenskom raji. „Pozývame vás k modlitbe za tých, ktorí prišli o život pri výkone služby, ako aj za ich príbuzných,“ uvádza sa v stanovisku organizačného tímu P15.

„S bolesťou v srdci sme prijali správu o leteckej tragédii v Slovenskom raji. Posielame hlbokú sústrasť rodinám, ako aj uistenie o našich modlitbách za všetkých, ktorých sa táto veľká tragédia týka. Myslíme na nich takto krátko pred začiatkom Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade,“ uviedol v mene organizačného tímu P15 kňaz Pavol Hudák, rektor Domu Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.

Boj o záchranu chlapca skončil tragicky

Záchranársky vrtuľník spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) sa zrútil v piatok podvečer 17. júla v Kláštorskej rokline v Slovenskom raji. Nehodu neprežil nikto zo štvorčlennej posádky.

Leteckí záchranári leteli na pomoc zranenému nemeckému chlapcovi. Na miesto však nedoleteli, vrtuľník sa zachytil o drôty elektrického vedenia.

Záchranárske práce museli v piatok v noci záchranárske tímy prerušiť, vrtuľník sa totiž zrútil v nedostupnom teréne a záchranári v tme nemohli pokračovať. V sobotu od skorého rána na mieste zasahovali záchranári i hasiči, ktorí telá posádky z havarovaného vrtuľníka vyslobodili.

Policajný vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. Roklina Prielom Hornádu v úseku Lavka pod Kláštorskou roklinou až po Hrdlo Hornádu je až do odvolania pre záchranárske práce uzavretá.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Švagerko