Záchranári radia turistom, ako sa vybrať do hôr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dobrovoľníci vyčistili Tatry od odpadkov
Dobrovoľníci zo ZŠ Nižná brána v Kežmarku počas čistenia tatranských dolín v rámci 37. ročníka podujatia Čisté hory. Vysoké Tatry, 26. september 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 19. júna (WebNoviny.sk) – Turisti by mali plánovať každú túru do hôr veľmi dôkladne, zodpovedať by mala ich adekvátnej fyzickej kondícii a zdravotnému stavu. Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) to opätovne pripomínajú práve na začiatku letnej turistickej sezóny. Rovnako by nemali zabúdať ani na kvalitnú obuv i oblečenie.

Počet pátracích akcií narastá

„V zime sme pripravení na to, že bude zima, ale aj mnohokrát v lete, keď príde rýchla búrka, dochádza k relatívne rýchlemu poklesu teploty. Ľudia by mali byť pripravení aj na to, a tak aj počas horúcich dní mať so sebou v ruksaku ľahkú vetrovku či flisovú bundu. Ja osobne, keď idem do vyšších polôh, nosím aj rukavice a čiapku, aspoň takú ľahšiu,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ HZS Jozef Janiga. Tí, ktorí chodia do hôr, a ktorých už búrka prekvapila, podľa neho vedia, že sa všetko zíde.

Už niekoľko rokov zaznamenávajú záchranári aj trend veľkého počtu pátracích akcií. „Ide o ľudí, ktorí sa buď stratia alebo uviaznu v ťažkom teréne a nevedia sa ani vrátiť, ani postupovať ďalej. Je to hlavne spôsobené tým, že ľudia odchádzajú na túry relatívne neskoro a tma ich zastihne ešte počas túry. Ak nie sú dostatočne vybavení napríklad čelovými lampami, dobrou orientáciou, mapami či kompasom, majú problém sa v teréne zorientovať,“ vysvetlil Janiga.

To podľa jeho slov platí počas zimného i letného obdobia. Ďalšou nutnosťou je dodržiavať pitný režim, na čo podľa riaditeľa HZS mnoho ľudí nemyslí. „Dostatok tekutín je veľmi potrebný, keďže telo ich pri výkone stráca, je dôležité, aby sme ich vedeli do tela pravidelne dostať, ak nie, dochádza k rýchlej dehydratácii, následne únave, vyčerpanosti až ku kolapsovým stavom,“ varoval.

Plávnovanie túr treba prispôsobiť počasiu

Plánovanie túr by mal každý turista rovnako prispôsobiť hlavne počasiu a aktuálnym podmienkam. Záchranári upozorňujú, že v prípade zhoršenia stavu a podmienok je lepšie túru ukončiť a vrátiť sa. Počas túry by si mali turisti všímať aj okolie, výrazné orientačné body, smerovníky a tabule. Ak napríklad príde k úrazu a turista nevie poskytnúť GPS súradnice, tieto body sú podľa záchranárov veľkou pomôckou v orientácií pre záchranárov, ktorí sú schopní zasiahnuť v kratšom čase. Taktiež by turisti nemali zabudnúť ani na nabitý telefón, aby si v prípade potreby mohli privolať pomoc.

Od minulej letnej turistickej sezóny je turistom a horolezcom k dispozícií Aplikácia HZS, ktorá umožňuje tiesňové volania a odosielania tiesňových SMS správ. Veľkou výhodou v prípade zaslania SMS s popisom udalosti je príjem GPS súradníc s takmer presnou lokalizáciou postihnutého. Aplikáciu HZS, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a IOS, je možné stiahnuť si prostredníctvom linkov na internetovej stránke hzs.sk. Súčasťou aplikácie sú aktuálne informácie o výstrahách v horských oblastiach, lavínovej situácií, kontaktoch na dispečingy jednotlivých oblastných stredísk HZS, pravidlá pohybu v horách a návod na poskytnutie prvej pomoci.

Horská záchranná služba poskytuje informácie o podmienkach v horských oblastiach ďalej na svojej internetovej stránke hzs.sk, na linke 052/78 777 11, prípadne priamo na dispečingoch oblastných stredísk HZS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba