Záchranárov zo Slovenského raja pochovajú vo štvrtok

V Slovenskom Raji sa zrútil vrtuľník, nik neprežil
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 20. júla (WEBNOVINY) – Posledná rozlúčka so všetkými štyrmi zosnulými záchranármi, ktorí zahynuli pri piatkovom páde vrtuľníka v Slovenskom raji, sa bude konať vo štvrtok 23. júla o 10:00 v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie na Nábreží Jána Pavla II. v Poprade. Médiá v pondelok o tom informovala Zuzana Turočeková, hovorkyňa spoločnosti AIR -TRANSPORT EUROPE.

Obrazom: Tragická havária vrtuľníka v Slovenskom raji

Verejnosť môže vzdať úctu zosnulým Už od 9:00. „V konkatedrále bude vyhradené miesto na položenie vencov a kvetín. Začiatok spoločnej rozlúčky je naplánovaný na 10:00. Predpokladané ukončenie je o 11:00,“ uviedla Turočeková. Po ukončení spoločnej rozlúčky sa popoludní uskutočnia individuálne pohrebné obrady.

Poprad obmedzí dopravu

Mesto Poprad avizovalo v súvislosti s poslednou rozlúčkou so záchranármi niekoľko dopravných obmedzení. Ako informoval komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda, v okolí konkatedrály bude platiť špeciálny dopravný režim. Už v stredu 22. júla vo večerných hodinách začne Správa mestských komunikácií v Poprade postupne blokovať vjazd na Nábrežie Jána Pavla II., Bernolákovu ulicu, Mnoheľovu ulicu a Ulicu Dominika Tatarku.

Vo štvrtok 23. júla budú podľa Galajdu uvedené ulice pre bežnú dopravu uzatvorené a bude na nich zabezpečené parkovanie pre účastníkov poslednej rozlúčky. Dopravu na Štefánikovej ulici bude riadiť polícia. Samospráva vyzýva verejnosť k zvýšenej miere tolerancie a trpezlivosti.

„Prosíme verejnosť, aby obmedzenia rešpektovali a riadili sa pokynmi príslušníkov mestskej polície a Policajného zboru SR. Pre účastníkov spoločnej rozlúčky bude k dispozícií tiež parkovisko pod bývalým pivovarom pri kruhovom objazde,“ informovala ďalej hovorkyňa ATE.

Záchranári leteli na pomoc zranenému chlapcovi

Posledná rozlúčka s horským záchranárom Dušanom Leskovjanským sa uskutoční aj v Spišskej Novej Vsi. Vo štvrtok sa o 13-tej hodine začne zádušnou omšou v Kostole Nepoškrvneného počatia Panny Márie a následne bude pokračovať o 14:00 štátnym pohrebom v Dome smútku na miestnom cintoríne. Informovali o tom záchranári Horskej záchrannej služby prostredníctvom svojej internetovej stránky.

Pri leteckej tragédii v Slovenskom raji v piatok 17. júla zahynul 44-ročný pilot vrtuľníka Ľubomír Majerčák, 34-ročný letecký záchranár Martin Svitana, 45-ročný lekár Marek Rigda a 37-ročný náčelník Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský. Záchranársky vrtuľník sa zrútil v Kláštorskej rokline v Slovenskom raji, keď leteckí záchranári leteli na pomoc zranenému nemeckému chlapcovi.

Na miesto už nedoleteli, vrtuľník sa zachytil o drôty elektrického vedenia. Policajný vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. Roklina Prielom Hornádu v úseku Lavka pod Kláštorskou roklinou až po Hrdlo Hornádu je až do odvolania pre záchranárske práce uzavretá.

Ľudia môžu rodinám obetí pomôcť aj finančne

Asociácia záchrannej zdravotnej služby vyjadruje v súvislosti s pádom záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji úprimnú sústrasť pozostalým leteckého nešťastia. Všetkých kolegov a ľudí, ktorí chcú pomôcť rodinám členov posádky, zároveň vyzýva, aby prispeli na zriadený účet. Informoval o tom prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Ján Šteso s tým, že ľudia môžu prispieť rodinám prostredníctvom účtu 2949008331/1100.

Asociáciu záchrannej zdravotnej služby založili 8. septembra 2009. Jej zakladateľmi sú Záchranná služba Košice a Falck Záchranná a.s. Asociácia zastupuje poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby a reprezentuje 274 z 280 prevádzkovaných staníc pozemnej a vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom