Zachytené signály nie sú zo stratenej ponorky, pomoc pri pátraní ponúkli Briti aj Američania

Argentína, ponorka
Na obrázku so stratenou ponorkou, zavesenom na plote námornej základne v Mar de Plata, je napísané: "Čakáme vás doma" Foto: SITA/AP

BUENOS AIRES 20. novembra (WebNoviny.sk) – Argentínske námorníctvo oznámilo, že signály, ktoré zachytili, nepochádzali zo stratenej ponorky ARA San Juan.

Pôvodne predpokladali, že sedem krátkych satelitných volaní, ktoré zaznamenali v sobotu, môže naznačovať, že posádka sa snaží o nadviazanie kontaktu. Tieto správy vyvolali nadšenie v rodinách nezvestných. Po analýze sa však ukázalo, že signály nepochádzajú z ponorky.

Hovorca námorníctva Enrique Balbi v sobotu uviedol, že zdvojnásobili rozlohu prehľadávanej oblasti pri južnom pobreží Atlantiku, keďže obavy v súvislosti s ponorkou sa stupňujú.

Na jej palube sa nachádza 44 členov posádky, pričom kontakt s ňou stratili v stredu ráno, keď sa nachádzala 430 kilometrov od pobrežia. „Nevylučujeme žiadnu hypotézu,“ poznamenal Balbi.

Ponorka smerovala z námornej základne Ushuaia na úplnom juhu krajiny na základňu Mar del Plata. Pomoc pri pátraní už ponúkla Británia, USA i ďalšie krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom