Začiatok týždňa je pekelne horúci, ale platí aj výstraha pred búrkami a hrozia krúpy

Horúčavy
Foto: ilustračné, Thinkstock.

V pondelok vrcholí prílev veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu a bude mimoriadne teplo. Informuje na svojej webovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Má byť prevažne jasno, ale popoludní od západu postupne pribudne oblačnosť.

Hrozia aj búrky s krúpami

Pre celé Slovensko je od 14:00 až do polnoci vydaná výstraha prvého stupňa pred búrkami.

„Je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ varuje SHMÚ.

S búrkami môžu byť podľa meteorológov spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

výstraha, búrky, SHMÚ
Výstraha prvého stupňa pred búrkami je vydaná pre celé Slovensko. Foto: www.shmu.sk.

Výstrahy pred vysokými teplotami

Pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj a tiež okresy Krupina, Veľký Krtíš a Myjava platí od 14:00 do 18:00 výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami. „Miestami sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 37 stupňov Celzia,“ informujú meteorológovia.

Pre zvyšok Slovensko, okrem okresov Kežmarok, Poprad, Stará Ľubovňa, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok a Tvrdošín, je vydaná výstraha prvého stupňa a teplota môže dosiahnuť miestami 33 až 34 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ dodáva SHMÚ.

výstraha, vysoké teploty, SHMÚ
Pre takmer celé Slovensko sú na pondelok vydané výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami. Foto: www.shmu.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav