Aktualizované: Slovensko čaká poriadne horúci týždeň, odštartovala séria tropických dní

Horúčavy
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 10. júna, 13:40

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Odštartovala séria tropických dní, teplota dosiahne 33 °C. Ako ďalej informuje iMeteo.sk, začal sa k nám dostávať teplý vzduch od juhu.

„Tridsiatky dnes teploty pokoria najmä na juhu územia. V priebehu týždňa však teploty nad 30 °C vystúpia aj na severe. Na našom území bude každým dňom o nejaký ten stupeň teplejšie. Počas tohto týždňa sa teploty aj na našom území vyšplhajú nad hranicu 35 °C,“ uvádza iMeteo.sk.

Meteorológovia vydali výstrahy

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami v šiestich krajoch. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa v Bratislavskom, Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji na utorok 11. júna od 15:00 do 18:00. V jednotlivých okresoch sa tak ojedinele očakáva maximálna teplota vzduchu 33 °C.

výstraha, vysoké teploty
Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami je vydaná pre okresy označené žltou farbou. Foto: www.shmu.sk.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. V tejto ročnej dobe a oblasti nie je nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

Táto výstraha bude platiť v rovnakom čase aj v stredu 12. júna, pričom vysoké teploty možno okrem spomínaných šiestich krajov očakávať aj v Trenčianskom kraji. V stredu by teplota mohla dosiahnuť 34 °C.

Záťaž pre organizmus

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus. Platí však, že najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti. Počas horúcich dní treba dbať na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 je vhodnejšie zdržiavať sa v interiéri a nevystavovať sa slnečným lúčom.

Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, vhodná je pokrývka hlavy a ľahký odev. K dôležitým zásadám počas horúcich dní patrí dostatočný pitný režim, najmä v prípade seniorov, ktorí majú znížený pocit smädu a zabúdajú piť.

Pre všetky vekové kategórie platí, že tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav