Začína Art Film Fest, o Modrých anjelov zabojuje 11 filmov

Art Film Fest
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – V piatok začína v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne 23. ročník Art Film Festu. Návštevníci a návštevníčky podujatia, ktoré potrvá do 26. júna, sa môžu tešiť na 125 filmov rozdelených do trinástich sekcií. Osemdesiatštyri titulov bude dlhometrážnych a zvyšné sú krátko a stredometrážne.

Filmy z Cannes nepremietnu

Tento rok síce organizátori nemôžu ponúknuť snímky, ktoré mohli diváci a diváčky vidieť na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes, premietať však budú napríklad filmy ocenené na festivaloch Sundance či Berlinale.

O hlavné ceny Art Film Festu, Modrých anjelov, sa bude v Medzinárodnej súťaži hraných filmov uchádzať 11 snímok, pričom po prvý raz v histórii podujatia môže ocenenie získať aj celovečerný animovaný film, konkrétne snímka Malá z rybárne. O Modrého anjela sa uchádzajú aj snímky 600 míľ, Sopka Ixcanul, 45 rokov, Slow West, Sangailino leto, Sivas, Čierny kôň, Goob, Modris a Súrodenecká láska. O víťazoch rozhodne päťčlenná porota v zložení Laura Aimone, Emir Bajgazin, Václav Kadrnka, Tina Leisch a Gyula Nemes.

V Súťaži krátkych filmov sa predstaví 36 titulov. Nebudú chýbať ani obľúbené sekcie Okolo sveta, Európske zákutia, Slovenská sezóna, Láska a anarchia, Prísľuby z východu alebo Nočná prehliadka. Novinkami sú sekcie Focus: Ukrajina, Focus: American Indies a Krátke filmy špeciál: Window on Qatar.

Na festivale ocenia Geislerovú a Kukuru

Počas podujatia sa uskutočnia aj tri verejné diskusie – Žánrová absencia v slovenskej kinematografii (áno alebo nie), Audiovízia.sk 2020 a Nový príbeh Európy. Zúčastnení sa môžu tešiť aj na medzinárodný workshop dramaturgického vzdelávania Midpoint.

Obrazom: 22. ročník Art Film Festu bol tradične plný hviezd

Na festivale tento rok ocenia českú herečku Aňu Geislerovú, slovenského herca Juraja Kukuru i kameramana Jána Ďuriša. Tridsaťdeväťročná Geislerová zavíta na festival, aby si prevzala ocenenie Hercova misia. Rovnakú cenu počas festivalu udelia aj 68-ročnému Kukurovi.

Obaja tiež pripevnia mosadzné tabuľky so svojimi menami vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. Ján Ďuriš, dvorný kameraman Juraja Jakubiska, sa zasa stane laureátom Zlatej kamery. Cenu si prevezme počas otváracieho ceremoniálu.

Filmu premietnu vo viacerých kinách

V rámci sprievodných podujatí organizátori festivalu pripravili vystúpenia viacerých slovenských hviezd. Budú to napríklad hudobník Oskar Rózsa s projektom Halgatogroov, kapely Lavagance a Bad Karma Boy, speváčka Jana Andevska, trio Talent Transport či česká speváčka Vladivojna La Chia.

Festivalové projekcie sa uskutočnia v Trenčianskych Tepliciach v Kine Prameň a v Kursalone. V Trenčíne sa bude premietať v Cinemaxe, v RTVS ArtKine Metro, vo Festivalovom kine ODA – Posádkový klub a v Kinematografe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oskar Rózsa